Oko 1.000 londonskih zgrada, uključujući Parlament i Nacionalnu galeriju, moći će uskoro da se greje zahvaljujući toplotnim izvorima iz reke Temze, londonske podzemne železnice i kanalizacione mreže.
Planovi o razvoju najveće britanske toplotne mreže, koja se zasniva na dekarbonizaciji, predstavljeni su ove nedelje. Vlasti žele da vrate u život sedam grejnih zona uz podsticaj od 5 miliona funti.
To znači da će biti postavljena mreža cevi napravljenih tako da nose višak toplote iz podzemne železnice ili kanalizacije, kako bi se grejala voda i sistem centralnog grejanja u oblasti Vestminstera.
Poduhvat od milijardu dolara je dizajniran tako da se svake godine može uštedeti oko 75.000 tona CO2, što je ekvivalentno sadnji 1,2 miliona stabala.
Širom Evrope energetske kompanije počinju da "hvataju" višak toplote koji tipično različiti izvori, poput supermarketa, saobraćajne mreže i data centara, oslobađaju u vazduh.
Niže temperature se takođe mogu uhvatiti iz vodnih izvora, uključujući reke i kanalizaciju, i onda se mogu podići kako bi se obezbedilo grejanje uz pomoć toplotnih pumpi.
Uzimanje viška toplote od reke Temze i podzemne železnice Londona kako bi se grejala upečatljiva mesta poput zgrade parlamenta je "zaista uzbudljiv primer jeftinijeg grejanja sa niskim nivoima ugljenika", preneo je Gardijan.
Toplotne mreže obezbeđuju grejanje Britancima samo u tri odsto slučajeva, ali se očekuje da će igrati veću ulogu u snabdevanju toplom vodom kako se zemlja udaljava od fosilnih goriva.
(EUpravo zato/Gardijan)