Na periferiji Kopenhagena nalazi se neobično naselje Brondbi u kome se kuće nalaze u savršenim krugovima okružene isto tako savršenim zelenilom.
Kada se na to područje gleda iz vazduha, sve liči na prizore iz naučno-fantastičnih filmova.
Impozantni arhitektonsko rešenje zabeležio je fotograf Henri Do, a od tada se povećalo interesovanje za Brondbi.
"Uopšte nisam planirao ovo da uslikam, to se dogodilo sasvim slučajno. Posetio sam sa suprugom Kopenhagen i naleteo na nekoliko Danaca koji su bili zainteresovani za moje fotografije. Rekli su mi da obiđem Bondbi, grad-baštu. I nisam bio razočaran! Bio je to jedinstven prizor, kao da je neko isekao picu na delove", kazao je Do za "Lonely Planet".
Baštenski grad je izgrađen 1964. kada je opština Brondbi odobrila gradnju, a dizajn je bio baziran na tipičnim skandinavskim selima iz 10. veka.
Pejzažni arhitekta, Erik Migind, smislio je kružni izgled jer je smatrao da se na taj način promoviše osećaj zajedništva.
Ono što je zanimljivo, kuće se mogu iznajmiti od aprila do oktobra i tako svi gradski žitelji imaju priliku da se, makar na šest meseci, stope sa prirodom i pobegnu od gradskih gužvi.
Kuće su jednostavne i prvenstveno se koriste kao odlagališta ili šupe, a potrebno je pridržavati se pravila kako bi moglo da se boravi na ovim imanjima.
Grad-bašta se sastoji od 26 kružnih vrtova, a unutar svakog nalazi se oko 16 privatnih placeva u obliku trougla. Ukupno 284 kuće pružaju mirno mesto za beg od gradske buke i zagađenja.
Centralni deo kružne bašte služi kao parking i mesto okupljanja meštana.
"Reakcije na moje slike su bile sjajne. Imao sam sreće, osvetljenje je bilo savršeno, kao i drugi uslovi. U Kopenhagenu je vreme često kišovito, tako da je bilo neverovatno što sam uspeo da sve slikam po vedrom nebu. Kada prolazite pored Brondbija, naselje se ni po čemu ne izdvaja. Tek kada sam kameru podigao u vazduh, zapanjio sam se", rekao je.
Kako je svojevremeno preneo Dejli mejl, uobičajena mesečna kirija je oko 150 dolara, ali je stanarima dozvoljeno da tamo žive šest meseci godišnje, ili vikendima tokom godine, kako bi mogli da se brinu o svojim baštama. O cenama odlučuje odbor stanara.
Stanari Brondbija su gradski meštani koji tokom toplijih meseci mogu da dođu ovde kako bi se posvetili gajenju biljaka. Postoje čak i pravila i zakoni koji onemogućavaju da se u Brondbiju živi tokom cele godine, tako da kuće nisu velike već služe uglavnom za odlaganje neophodnih stvari za baštovanstvo i slične aktivnosti u prirodi ili jednostavno mesto u kome možete da popijete čaj sa prijateljima.
Kuće se poseduju, ali se bašte iznajmljuju. Još jedan od uslova za prijavljivanje je da vam stalno prebivalište bude u krugu od 20 kilometara od Brondbija.
Kuće su opremljene kanalizacionim sistemom, imaju vodu i struju, a stanarima je dozvoljeno da ih opreme samostalno i nekim dodatnim detaljima poput solarnih panela.
Urbana poljoprivreda je popularna u Danskoj
Po sunčanom danu, veliki broj meštana Kopenhagena provodi vreme napolju, a lokalne farme tada postaju oaze.
Urbane farme su poslednjih godina sve popularnije u ovoj skandinavskoj zemlji, ne samo zbog porasta urbanizacije već i želje da se živi na što održiviji način.
Prema Svetskom poljoprivrednom izveštaju iz 2021. godine, Danci konzumiraju najviše organske hrane po glavi stanovnika nego što je to slučaj bilo gde u svetu. Na tržištu organske hrane učestvuju sa najmanje 12,8 odsto.
Dancima je, takođe, važno i da se proizvodima što lakše pristupi i da se zajednice povezuju.
Jedan od najvažnijih delova urbanih farmi je da se ljudi zainteresuju odakle im stiže hrana što ih, zauzvrat, hrabri da primenjuju održive prakse, poput kupovine lokalnih proizvoda ili efikasnijeg kuvanja kako bi se izbeglo bacanje hrane.
(EUpravo zato/Lonely Planet)