Zeleni, održivi ili eko-turizam sve se češće pominje, a glavna ideja je da i dok putujemo ili dočekujemo turiste,čuvamo prirodu i njene resurse.
Osim toga, na taj način se promoviše lokalna zajednica i kultura.
Podstiče se specifičan način poslovanja – smanjenje potrošnje energije i uštedu vode, efikasne i ekološki prihvatljive načine odlaganja otpada, promoviše biodiverzitet, boravak u lokalnoj zajednici i korišćenje namirnica lokalnih proizvođača.
Naši sugrađani koji se bave turizmom imali su priliku da dobiju bespovratna sredstva za razvijanje sopstvenog poslovanja zahvaljujući projektu "EU za kulturno nasleđe i turizam", koji finansiraju Evropska unija i Vlada Nemačke, a sprovodi GIZ.
Među dobitnicima sredstava namenjenih “ozelenjavanju” biznisa, nalaze se i dva kampa, "Kalinovac" u blizini Srebrnog Jezera i kamp "Asin" u Golupcu.
"Kalinovac" već šest godina vode čak četiri generacije jedne porodice Marjanović. To je prvo organizovano stajalište po prelasku Dunava kod Rama, smešteno je kod sela Zatonje, na međunarodnim biciklističkim rutama EuroVelo 6 i EuroVelo 13. Od Beograda je udaljeno sto kilometara, a od Srebrnog jezera samo šest.
"Kupovinom solarnih panela značajno smo smanjili račune za električnu energiju, jer toplu vodu sada dobijamo korišćenjem sunčeve svetlosti. Uz dodatnu opremu obezbedili smo bolje uslove za turiste koji su smešteni u sobe u okviru kampa, a kupovinom rekvizita za dvorište dobili smo i dodatne sadržaje za decu. Uz nove trotinete i bicikle, kao i SUP daske (daske za veslanje, Stand Up Paddle) naši gosti sada imaju i mogućnost da istraže okolinu na različite načine,” rekao je Boban Marjanović, vlasnik kampa “Kalinovac”.
U blizini se nalaze dva izvora sa čistom vodom, uređena plaža na obali Srebrnog jezera, teren za odbojku na pesku i brojni kulturno-istorijski spomenici, a kamp najčešće posećuju ljubitelji jedrenja na dasci i ribolova.
Drugi kamp koji je dobitnik sredstava za zeleno poslovanje najviše privlači zaljubljenike u biciklizam. To je kamp "Asin" koji se nalazi u okviru Nacionalnog parka Đerdap, smešten pored biciklističkih staza EuroVelo 6 i EuroVelo 13.
"Sredstva koja smo dobili upotrebili smo za kupovinu solarnih kolektora za zagrevanje vode, čime smo postali ekonomičniji, jer štedimo električnu energiju i koristimo solarnu. Za nas je upravo ta održivost veoma važna, budući da u našem kraju često nestaje struja“, izjavila je Milena Vasić iz kampa "Asin".
Osim solarnih kolektora, u kampu su nabavkom opreme za hemijski toalet poboljšali kvalitet usluge kamperima i doprineli očuvanju životne sredine, jer su na svakoj kamper-parceli sada instalirani priključci za vodu i električnu energiju. Dodatno je uređen i prostor unutar kampa i postavljeni su ivičnjaci na centralnoj stazi na samoj parceli, a posetioci kampa sada imaju priliku i da igraju i stoni tenis i stoni fudbal.
O energetskoj efikasnosti i postavljanju solarnih panela razmišljali su i ugostitelji.
Jedan od njih, Aleksandar Živanović, vlasnik je restorana "Vožd" u Topoli.
Osim široke ponude tradicionalnih jela koje pripremaju najvećim delom od domaćih proizvođača, na krovu ovog restorana sada je instalirana i mini solarna elektrana od 10kW.
"Postavljanjem solarnih panela značajno smo smanjili račune za električnu energiju i unapredili poslovanje. Očekujem da će i turisti ceniti to što koristimo obnovljive izvore energije. Do sada su to uglavnom primećivali strani turisti, ali verujem da će i gosti iz Srbije prepoznati našu ekološku svest i održivo poslovanje", kaže Živanović.
Slično iskustvo ima i porodica Gitarić, koja u Smederevu već tri i po decenije drži vinariju “Dionis”. Oni su instaliranjem solarnih panela značajno unapredili svoju proizvodnju, zahvaljujući povoljnom položaju imanja i velikom broju sunčanih sati karakterističnim za ovo područje.
"Zaista nam je važno da deo energije koju trošimo koristimo iz ekološkog izvora. To nam smanjuje račune za električnu energiju, a dobijamo i višak sredstava kojim unapređujemo vinski turizam" kaže Srđan Gitarić. On veruje da time daju pozitivan primer lokalnoj zajednici i doprinose podizanju ekološke svesti o važnosti održivog poslovanja. Prema njegovim rečima, do sada su samo turisti iz inostranstva primećivali solarne panele na krovu vinarije, ali veruju da će se uskoro i to promeniti i da će i gosti iz Srbije to prepoznavati kao važan i održiv način poslovanja.
Jedno od seoskih domaćinstava koje pruža smeštaj turistima u Tekiji, ribarskoj varošici na obali Dunava pored Kladova, vodi Tomislava Tomka Radić u apartmanu "Nana" koja se seoskim turizmom bavio od 2016. godine.
"Imamo dva apartmana, jedan za šest, drugi za dve osobe. Najlepši deo našeg smeštaja su terase, sa kojih se pruža divan pogled na Dunav. Mislim da nam se, između ostalog i zbog toga turisti stalno vraćaju", kazala je Tonka.
Dobijena sredstva iskoristila je za unapređenje svog poslovanja kroz energetsku efikasnost i proširenje kapaciteta smeštaja.
"Sredstva smo iskoristili za ugradnju solarnih panela, koji su nam obezbedili uštedu energije, kao i za adaptiranje novog apartmana, što nam je povećalo broj gostiju. Sada je boravak kod nas još bolji i lepši", uverena je Tonka.
Kako se navodi u obrazloženju projekta "EU za turizam", zeleni turizam pomaže u zaštiti biodiverziteta i prirodnih staništa, promoviše upotrebu održivih načina transporta, energetsku efikasnost i smanjenje otpada. Veliki značaj daje ekonomskom razvoju lokalnih zajednica kroz korišćenje lokalnih proizvoda, promociju kulture i tradicije, kao i zapošljavanju lokalnog stanovništva.
(EUpravo zato/EU za turizam)