Ribarska varošica na obali Dunava, Tekija, nalazi se u srcu Nacionalnog parka „Đerdap” i na zelenim obroncima planine Miroč.
Nastala iznad stare Tekije, koja je potopljena tokom izgradnje hidroelektrane „Đerdap I”, današnja Tekija privlači veliki broj domaćih i stranih turista, ali i ribolovce.
Jedno od seoskih domaćinstava koje pruža smeštaj turistima vodi Tomislava Tomka Radić.
"Seoskim turizmom bavim se od 2016. godine i mogu slobodno da kažem – veoma uspešno. Imamo dva apartmana, jedan za šest, drugi za dve osobe. Najlepši deo našeg smeštaja su terase, sa kojih se pruža divan pogled na Dunav. Mislim da nam se, između ostalog i zbog toga turisti stalno vraćaju", uverena je Tomka.
Solarni paneli za bolji turistički smeštaj
Vođena idejom da unapredi poslovanje i poboljša svoju turističku ponudu, konkurisala je za bespovratna sredstva u okviru projekta „EU za kulturno nasleđe i turizam” koji finansiraju Evropska unija i Nemačka, a sprovodi GIZ.
Prijava je bila uspešna i Tomka je sredstva iskoristila da postavi solarne panele na krovu svog smeštaja.
"Solarni paneli su nam obezbedili uštedu energije, a dobili smo sredstva i za adaptiranje novog apartmana, što nam je povećalo broj gostiju. Sada je boravak kod nas još bolji i lepši”, kaže Tonka.
"Naročito mi je drago kada čujem da nas je preporučio neko od naših prethodnih gostiju. Imamo i turiste iz inostranstva, njima je pogled na Dunav posebno zanimljiv“, zaključila je Tomka.
Zanimljivo, ona je bila i pobednica 16. serijala "Kuhinja moga kraja" tokom kogje predstavila specijalitete karakteristične za ovaj kraj iz koga potiču.
Tekija - čarobno mesto
Tekija je mesto sa oko 1.000 stanovnika, smešteno uz obalu Dunava. Iako se još za vreme Prvog srpskog ustanka naselje pominje pod sadašnjim imenom, najstarije kuće nisu starije od tridesetak godina jer je stara Tekija potopljena izgradnjom hidroelektrane „Đerdap 1“.
Zauvek je tada u dubinama Dunava nestalo i 3 km udaljeno ostrvo Ada na kom je Milenko Sojković, srpski vojvoda iz Prvog srpskog ustanka, sa svojom poterom uhvatio i pogubio četvoricu beogradskih dahija.
Ostrvo je posle Prvog svetskog rata pripalo Rumuniji, ali je ostalo naseljeno Turcima pa je bila prava turska oaza u Evropi.
U Tekiji su Turci 1788. godine nabili na kolac Koču Anđelkovića, vođu ustanka po kom je čitav ovaj kraj nazvan Kočina krajina.
Danas je Tekija najpoznatija po turističko–ribolovačkoj manifestaciji "Zlatna bućka", kada ovde dođe nekoliko hiljada ribolovaca i ljubitelja piva i riblje čorbe.
(EUpravo Zato/EU za turizam)