Kada su lokacije na Uneskovoj listi svetske baštine, to automatski znači da su po nečemu posebne, vredne, da ih treba čuvati i negovati za buduće generacije zbog njihovog izuzetnog istorijskog, kulturnog, civilizacijskog značaja.

Ali ako je sreća zbog toga što je neka lokacija postala deo Uneskove liste nemerljiva, kakav je udarac izgubiti taj prestižni status, ili biti izbrisan sa važne liste koju ceo svet gleda? Evo lokacija koje su uklonjene sa Uneskove liste svetske baštine.

Nekim lokacijama širom sveta preti takva sudbina ako se stvari ne poprave, ali neki su to već iskusili. Na sreću, do sada se takve situacije mogu izbrojati na prste jedne ruke – ukupno ih je tri. To su "Utočište za Arabijske orikse" u Omanu, "Dolina Labe Drezden" u Nemačkoj i "Liverpul, pomorski trgovački grad" u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Gubitak statusa nastaje kada nadležni organi Uneska procene da se navedenim lokalitetom ne upravlja na odgovarajući način, ili da nije adekvatno zaštićeno. Ukoliko postoje takvi problemi, lokalitet se prvo može uvrstiti na listu ugroženih mesta svetske baštine, odnosno onih kojima preti gubitak statusa, a zatim se može raditi sa lokalnim vlastima na poboljšanju situacije. Ako to ne urodi plodom, lokalitet gubi status.

Utočište za Arabijskog oriksa u Omanu je prva lokacija ikada uklonjena sa liste

Utočište Arabijskog oriksa u Omanu, sada poznato kao "Rezervat divljih životinja Al Vusta", upisano je na listu svetske baštine 1994. godine kao jedinstven pustinjski ekosistem. Međutim, 2007. je izgubio taj status. Njegovi najvažniji stanovnici, po kojima je i dobio ime, bili su Arabijski oriksi (antilopa srednje veličine s grbom, dugih ravnih rogova i čupavog repa). U vreme zaštite na području svetilišta živelo je 450 jedinki. U trenutku skidanja sa liste njih samo 65.

To je bila posledica sistematske degradacije područja, a time i njihovog staništa. Naime, vlasti te zemlje smanjile su površinu lokaliteta za 90 odsto, što je na kraju doprinelo da upravo ovo nalazište uđe u istoriju kao prvo koje je skinuto sa liste svetske baštine. Razlog tome je otkriće nafte, ka oi krivolov.

Dve godine kasnije, i jedna evropska lokacija gubi Unesko status

Nemačka, odnosno lokalitet u dolini Drezden-Elbe, suočila se sa istom sudbinom uklanjanja sa liste.

Područje je uvršteno na listu kao kulturni predeo koji se protezao na 18 kilometara i bio je 'ukrašen' palatama, brojnim parkovima, starim selima... Međutim, ovo područje, uvršćeno na listu 2004. godine, već je bilo na listi ugroženih 2006. godine. Potpuno je uklonjen sa liste svetske baštine 2009. godine.

Most u Drezdenu
ROBERT MICHAEL / AFP / Profimedia Waldschlösschenbrücke - most u Drezdenu

Izgradnja mosta Waldschlösschenbrückekoji je trebalo da rastereti ovo područje od saobraćaja bila je odlučujuća u njegovom uklanjanju sa liste. Unesko je objasnilo da sklanja jer je u srcu kulturnog pejzaža izgrađen most sa četiri trake, što znači da nije zadržao svoju izuzetnu univerzalnu vrednost zbog koje je upisan.

Liverpulu preti upozorenje od 2012. godine

Liverpul je takođe doživeo neslavno uklanjanje sa liste svetske baštine. Naime, u tom gradu čak šest lokacija postalo je deo liste svetske baštine, među kojima su kej Pier Head, kompleks zgrada na doku Albert Dock i ulica Vilijama Brauna. Taj grad je sa tim lokacijama na popis uvršćen 2004. godine, kao primer komercijalne luke iz doba najvećeg britanskog globalnog uticaja, ali je već od 2012. godine postao ugrožen.

Liverpul
Jason Wells / Alamy / Alamy / Profimedia Albert Dock u Liverpulu

Međutim, uprkos upozorenjima, lokalne vlasti se "nisu dale” i 2021. godine Liverpul je izgubio status. U obrazloženju je navedeno da su tekući urbanistički projekti i nove zgrade, uključujući i novi stadion fudbalskoh kluba Everton, promenili zaštićena mesta do te mere da su izgubila karakteristike zbog kojih su uopšte bili na Listi svetske baštine.

(EUpravo zato/Putni kofer)