Evropska unija priprema dve važne promene koje će uticati na način ulaska putnika u Evropu. Ove promene — EU sistem ulaska/izlaska (EES) i Evropski sistem za informacije i odobrenje putovanja (ETIAS) — odnosiće se na putovanja u popularne destinacije poput Francuske, Španije, Grčke, Italije, Portugala.

Ako planirate putovanje u Evropu u narednim mesecima, evo šta treba da znate kako biste izbegli komplikacije.

EU sistem ulaska/izlaska (EES)

EU sistem ulaska/izlaska (EES) zameniće tradicionalne pečate u pasošu digitalnim sistemom. Ovo znači da će se prilikom prelaska granice EU ili Šengenskog prostora vaša kretanja beležiti elektronski.

Za razliku od trenutnog sistema, koji omogućava slobodno kretanje unutar Šengenskih zemalja nakon ulaska, EES će beležiti svaki prelazak granice, zbog čega će putnici morati da budu svesni svojih ruta putovanja.

Evropski sistem za informacije i odobrenje putovanja (ETIAS)

Pored EES-a, Evropska unija će uvesti i Evropski sistem za informacije i odobrenje putovanja (ETIAS). Putnici iz zemalja koje su oslobođene viza moraće da podnesu onlajn zahtev pre posete Evropi.

Roditelji sa dvoje dece vuku kofere na aerodromu
ROBERTO PFEIL / AFP / Profimedia 

Slično američkom ESTA sistemu ili kanadskoj eTA autorizaciji, putnici će morati da plate naknadu od sedam evra (približno 1.000 dinara) za dvogodišnje odobrenje putovanja. Iako se ove promene očekuju 2025. godine, tačan datum još uvek nije potvrđen.

Kako se pripremiti za nova pravila putovanja?

Evo šest ključnih koraka koje svaki putnik može preduzeti kako bi se spremio za predstojeće promene:

Proverite važenje pasoša

Uverite se da je vaš pasoš važeći najmanje šest meseci nakon planiranih datuma putovanja. Ako mu ističe rok, obnovite ga na vreme kako biste izbegli probleme.

Planirajte ETIAS aplikaciju na vreme

Kako biste izbegli stres u poslednjem trenutku, aplicirajte za ETIAS ranije. Kada sistem postane operativan, preporučuje se da podnesete zahtev najmanje 96 sati pre polaska.

Informišite se o promenama na granicama

Pratite novosti o procedurama na granicama, jer nova pravila mogu dovesti do prilagođavanja. Za najnovije informacije posetite zvaničnu stranicu Evropske komisije.

Vodite računa o boravku u Šengenskom prostoru

Ako planirate boravak u Šengenskom prostoru, pridržavajte se pravila od 90 dana u svakom periodu od 180 dana. Prekoračenje može dovesti do kazni i zabrane ulaska.

Razmotrite putno osiguranje

Iako putno osiguranje nije obavezno, preporučuje se. Osiguranje može pokriti nepredviđene troškove, medicinske hitne slučajeve ili otkazivanje putovanja.

Pratite ažuriranja politika

Iako se nova pravila očekuju 2025. godine, datum još nije potvrđen. Redovno proveravajte zvanične ETIAS stranice, posebno ako vam se putovanje bliži.

Uticaj novih pravila putovanja

Ovi sistemi imaju cilj da povećaju bezbednosti i pojednostavljenje prelaska granica širom Evrope. Međutim, to znači i da putnici moraju pažljivije da planiraju dokumentaciju i rokove.

Kako biste izbegli kašnjenja i komplikacije, pripremite svu potrebnu dokumentaciju pre putovanja. Vodite računa o dužini boravka u Šengenskom prostoru i razmislite o putnom osiguranju za dodatnu sigurnost.

Uz dobru pripremu, putovanja kroz Evropu mogu ostati jednostavna i prijatna, uprkos ovim novim promenama.

(EUpravo zato)