Cene osnovnih namirnica poput jaja i mleka vrtoglavo su oscilirale u poslednjih pet godina. U većini zemalja, cene hrane su naglo porasle, usled kombinacije faktora kao što su poremećaji u lancima snabdevanja nakon pandemije, rat u Ukrajini, rast cena sirovina, klimatske promene i bolesti životinja. Ipak, u nekoliko zemalja cene u prodavnicama su čak i pale.

Evo u kojim evropskim zemljama su cene hrane najdramatičnije skočile u poslednjih pet godina, prema sajtu o cenama Numbeo.

Numbeo indeks cena namirnica

Najveća svetska baza podataka o troškovima života, Numbeo, prati cene svakodnevnih potrepština u 151 zemlji i teritoriji, koristeći podatke koje unose korisnici, ali i zvanične izvore.

Za ovu analizu korišćena je korpa osnovnih namirnica u kojoj se nalaze: litar mleka, pola kilograma belog hleba, kilogram belog pirinča, desetak jaja standardne veličine, kilogram lokalnog sira, kilogram pilećih fileta, kao i po kilogram banana, paradajza, krompira i crnog luka, plus flaša od 1,5 litara vode. 

Belgija: poskupljenje od 12,5 odsto

Inflacija hrane u Belgiji dostigla je vrhunac u martu 2023, kada je premašila 18 odsto. Do jula iste godine cene su se stabilizovale, a inflacija pala ispod 1 odsto. Od tada je ponovo u blagom porastu, sa 2,8 odsto u aprilu.

U poređenju sa drugim evropskim zemljama, Belgijanci su prošli relativno dobro – poskupljenje osnovne potrošačke korpe za pet godina iznosi "podnošljivih" 12,5 odsto.

Irska: poskupljenje od 17,3 odsto

U Irskoj su cene osnovnih namirnica porasle za 17,3 odsto od 2020. godine. Iako to nije zanemarljivo, nije ni neuobičajeno za Evropu. Članstvo u EU i visok nivo prehrambene sigurnosti pomogli su da se rast cena zadrži pod kontrolom – za razliku od, recimo, Velike Britanije.

Ipak, očekuje se novi rast cena usled velike potražnje i ograničene ponude.

Francuska: poskupljenje od 17,4 odsto

U Francuskoj su cene hrane naglo skočile zbog rata u Ukrajini, ali i usled manjka radne snage. Inflacija hrane dostigla je vrhunac od 15,9 odsto u martu 2023.

Pariz
Pariske ulice Foto: Liv Gaunt/Shutterstock

Srećom, pritisci su se brzo smanjili. Iako je inflacija ponovo počela da raste, trenutno je na skromnih 1,2 odsto, što bi mnogi Evropljani dočekali sa olakšanjem.

Italija: poskupljenje od 20,6 odsto

Italijani su osetili ozbiljan udar po džepu. Inflacija hrane je krajem 2022. i početkom 2023. bila iznad 13 odsto. U jednom trenutku najavljena je i neformalna "štrajk pasta", jer su cene omiljene namirnice otišle u nebesa.

Protest je ipak otkazan jer su cene krenule da padaju, ali od tada ponovo rastu – u aprilu je inflacija iznosila 3,2 odsto.

Španija: poskupljenje od 23 odsto

Španija je teško pogođena inflacijom posle pandemije i globalnim poremećajem cena hrane. Inflacija je 2022. snažno rasla, a početkom 2023. prešla i 16 odsto. Danas je usporila na 2 odsto, ali građani i dalje osećaju posledice.

Na primer, maslinovo ulje – koje nije u ovoj potrošačkoj korpi, ali je osnovna namirnica u Španiji – poskupelo je čak 60 odsto od 2020, zbog loših žetvi i rasta proizvodnih troškova.

Nemačka: poskupljenje od 43,3 odsto

Rat u Ukrajini snažno je pogodio nemačku ekonomiju, što je dovelo do rasta cena osnovne korpe za čak 43,3 odsto u poslednjih pet godina.

U martu 2023. inflacija hrane probila je granicu od 20 odsto. Iako je do kraja godine pala gotovo na nulu, od tada je opet u porastu – trenutno iznosi 3,8 odsto, delom zbog rasta troškova za proizvođače.

Austrija: poskupljenje od 43,6 odsto

Nemački sused Austrija doživeo je sličan rast cena. Inflacija hrane dostigla je rekordnih 17 odsto u januaru 2023. Do kraja 2024. pala je na 1 odsto, ali je početkom 2025. ponovo ubrzala i sada iznosi 2,9 odsto.

Dobra vest je da je Austrija jedna od samo dve OECD zemlje u ovom istraživanju koje su zabeležile realni rast plata od 2021, pa su građani ipak prošli bolje nego njihovi nemački susedi.

Švajcarska: poskupljenje od 3,1 odsto

U prvoj polovini 2023. godine, inflacija cena hrane u Švajcarskoj dostigla je 6,3 odsto, ali se potom naglo usporila, a 2024. godine beležen je i pad cena.

Visok početni nivo cena, snažan franak i fleksibilan sistem carina koji se prilagođava tržištu pomogli su da se izbegne drastičan rast cena. Nizak energetski utrošak u efikasnoj poljoprivredi, stabilno energetsko tržište i umerena povećanja plata dodatno su doprineli stabilnosti. Ipak, ključni faktor su stroge kontrole cena hrane.

(EUpravo zato/YahooFinance)