Ljubitelji kafe u Srbiji od aprila će plaćati više za svoj omiljeni napitak, jer cene kafe na globalnom tržištu nastavljaju da rastu, a taj trend se sve više preliva i na domaće tržište.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Veljko Mijušković navodi da je poskupljenje rezultat kombinacije više globalnih faktora: klimatske promene koje pogađaju proizvodnju, rast potražnje širom sveta, problemi u lancima snabdevanja, trgovinska ograničenja i špekulacije na tržištu.

Iako su domaći proizvođači pokušali da ublaže udar rasta cena sirovina, prilagođavanje je bilo neizbežno.

Na globalnom nivou, potrošnja kafe beleži rast - posebno u Aziji, gde se sve više razvija kultura konzumacije kafe. Međutim, proizvodnja ne uspeva da prati taj tempo.

Ključne zemlje proizvođači poput Brazila i Vijetnama pogođene su sušama, poplavama i drugim ekstremnim vremenskim uslovima, što značajno utiče na prinose. Takođe, klimatske promene povećavaju rizik od bolesti na zasadima, posebno kod arabike, najzastupljenije vrste kafe.

Dodatne probleme stvara i globalna logistika - zbog sukoba i napada u Crvenom moru, preusmereni su brojni trgovački putevi, što povećava troškove transporta.

Posledično, kafa postaje skuplja, a taj trošak se prelama preko krajnjih potrošača.

Na berzama, cene arabike su prošle godine skočile za čak 70%, a ove godine već beleže dodatni rast od 20%. Iako je poskupljenje u Srbiji zasad blaže, jasno je da ni naše tržište nije imuno na globalna kretanja.

Mijušković upozorava da je teško prognozirati kada će doći do stabilizacije.

To zavisi od povratka normalnih vremenskih uslova u proizvodnim regionima i smirivanja geopolitičkih tenzija koje utiču na trgovinu. Ipak, zbog uticaja klimatskih promena i stalnog rasta potražnje, dugoročna stabilnost tržišta kafe ostaje neizvesna.

(M.A./EUpravo zato/rts.rs)