Broj novorođene dece u Evropskoj uniji nikada nije opao ovako naglo. Prema najnovijim podacima Eurostata, tokom 2023. godine u EU je rođeno svega 3,67 miliona beba – što je pad od 5,4 odsto u odnosu na prethodnu godinu i najveći pad ikada zabeležen. Drugim rečima, EU danas ima skoro dvostruko manje novorođenčadi nego pre šest decenija.

Ipak, deca migranata deluju kao kočnica demografskom padu Evrope – jer idu protiv opšteg trenda.

U proseku, stopa beba koje su rodile majke strankinje porasla je u većini članica EU za 5,3 odsto u periodu od 2014. do 2023. godine.

Poljska beleži najveći rast broja beba migrantkinja

U tom desetogodišnjem periodu, broj novorođenih beba koje su rodile migrantkinje u Poljskoj porastao je za neverovatnih 645 odsto, a nagli skok usledio je nakon početka sveobuhvatne ruske invazije na Ukrajinu.

Poljska je druga zemlja u Evropi po broju ukrajinskih izbeglica.

Veliki rast beleže i Malta (+159 odsto), Estonija (+92 odsto) i Portugal (+91 odsto).

S druge strane, broj beba koje su rodile migrantkijne opao je u Hrvatskoj (-41,3 odsto), Grčkoj (-33,7 odsto), Italiji (-27,5 odsto), Letoniji (-19,1 odsto) i Francuskoj (-0,5 odsto).

U Luksemburgu više beba migranata nego lokalnih

Skoro četvrtina svih beba rođenih u EU tokom 2023. godine imala je majku strankinju (23 odsto).

U Luksemburgu je taj udeo bio znatno veći – čak 67 odsto beba rođeno je stranim majkama, naspram 33 odsto beba rođenih od strane roditelja luksemburškog porekla.

Više od 30 odsto beba koje su rodile strankinje zabeleženo je i u Nemačkoj, Španiji, Austriji, Švedskoj i Belgiji, dok je u Francuskoj taj procenat bio 25 odsto.

Na drugom kraju spektra, zemlje sa najmanjim udelom beba koje su rodile strankinje – ispod 5 odsto – bile su Bugarska, Litvanija, Letonija, Mađarska, Rumunija i Slovačka.

Koje zemlje EU imaju najveću, a koje najmanju stopu fertiliteta?

Gledano ukupno – i lokalne i migrantkinje – stopa fertiliteta u EU pala je na 1,48 živorođene dece po ženi.

Najviša stopa fertiliteta zabeležena je u Bugarskoj (1,81), a slede je Francuska (1,66) i Mađarska (1,55).
Najniže stope imaju Malta (1,06), Španija (1,12) i Litvanija (1,18).

(EUpravo zato/Euronews)