Portugal je uveo zakon o akušerskom nasilju, a Portugalska asocijacija akušerskih sestara (APEO) smatra da je ovaj zakon samo početak procesa i da legislativni pristup možda još nije potpuno razvijen.

U saopštenju objavljenom 31. marta 2025. godine, APEO je istakla da zakon o pravima u trudnoći i porođaju predstavlja krunu višegodišnje borbe, svedočenja, istraživanja i aktivizma koji se bave "realnošću koja je predugo bila nevidljiva" – akušerskim nasiljem.

"U APEO verujemo da ovaj zakon nije donet kako bi predstavljao pretnju za zdravstvene radnike, već kao zaštita za poštovanje autonomije žena", stoji u saopštenju. Asocijacija priznaje da je zakon samo početak i da legislativni okvir možda još nije dovršen, naglašavajući da "precizna definicija problema može zahtevati dodatno razmatranje".

"Ali, postoji nešto što se ne može ignorisati: posvećenost poštovanju slobode, dostojanstva i suverene autonomije žena", ističe APEO.

Za APEO, rešenje leži u "iskrenom angažmanu čitavog društva", uključujući zdravstvene radnike, političke i civilne strukture, kako bi se poštovale odluke žena i njihovih porodica.

"Moramo se brinuti sa empatijom, a ne s nametanjem", dodaje se, naglašavajući da "zdravstveni sistem treba da bude prostor podrške, udobnosti i priznanja, nikada prostor za osudu ili nasilje", piše portugalski CNN.

APEO smatra da žene moraju da se osećaju sigurno kroz ceo ciklus seksualnog i reproduktivnog zdravlja, a Zakon 33/2025 predstavlja "važan korak u tom pravcu".

"Usvajanje Zakona 33/2025 u martu 2025. godine predstavlja istorijski korak ka promociji humanijih, dostojanstvenijih i sigurnijih materinskih i akušerskih usluga u Portugalu", podvlači se.

"Moramo da počnemo da implementiramo nove strategije"

Asocijacija takođe naglašava da je "snaga aktivizma" koja se oseća u poslednjim godinama na globalnom nivou imala "ključnu ulogu u podizanju glasova žena koje su bile nasilno tretirane, utišane i nepoštovane, primoravajući zdravstvene radnike da čuju, priznaju, razmisle i raspravljaju o temi akušerskog nasilja".

"Ukoliko zaista želimo promovisati poštovanje i eliminisati akušersko nasilje, sada moramo početi implementirati nove strategije, graditi mostove, rušeći zidove", ističe asocijacija.

Za APEO, način na koji zdravstveni radnici razmišljaju, govore i brinu o pacijentima duboko je povezan sa njihovim ličnim iskustvima, normama i vrednostima društva u kojem žive.

"Zdravstveni radnici nisu nasilni po prirodi, ali mogu ponavljati nasilno ponašanje. Defanzivna briga vođena strahom šteti ženama i zdravstvenim radnicima. Hitno je potrebno stvoriti prostore za obuku, dijalog i promene, prepoznajući stvarne izazove profesionalnog života, nudeći sigurne, humane i empatične alternative", dodaje se.

APEO napominje da se ponekad zdravstveni radnici osećaju napadnuti kada se govori o akušerskom nasilju, ističući da "instinkt odbrane je prirodan, ali ne sme sprečiti napredak".

"Ako želimo stvarno eliminisati ovo nasilje, moramo se osloboditi konfrontacije i kladiti se na saradnju, deljenje rešenja i uzajamno poštovanje", zaključuje se.

Zakon je rezultat konačnog teksta koji je predstavila Komisija za zdravstvo, usvojen na poslednjem plenarnoj sednici posvećenoj glasanjima pre nego što je parlament bio raspušten, a koji predviđa mere informisanja i zaštite od akušerskog nasilja, kao i osnivanje multidisciplinarne komisije za prava u trudnoći i porođaju.

(EUpravo zato)