Evropski zvaničnici su postigli dogovor da zahtevi o bezbednosti igračaka, koje se prodaju na jedinstvenom tržištu EU, moraju da se ažuriraju.

Pooštravaju se već stroga pravila bezbednosti, usklađuju obaveze privrednih subjekata (iz EU i trećih zemalja) sa postojećim zakonodavstvom EU, pojašnjavaju pravila o digitalnom pasošu proizvoda EU i zabranjuju ili ograničavaju hemijske supstance koje mogu da budu opasne po decu ako se nalaze u igračkama.

Krištof Pašik, poljski ministar za ekonomski razvoj i tehnologiju, istakao je da bezbednost dece uvek mora da bude na prvom mestu.

"Iako su pravila o bezbednosti igračaka u EU među najstrožima na svetu, moramo i dalje da budemo na oprezu, prilagodimo pravila novim rizicima i obezbedimo da se standardi bezbednosti poštuju za sve igračke – bez obzira da li su proizvedene u Evropi ili u inostranstvu. Dogovorena uredba predstavlja primer modernog i uravnoteženog zakonodavnog pristupa koji pokazuje da se bezbednost dece, interesi potrošača i konkurentnost evropskog tržišta mogu i moraju ostvarivati zajedno", poručio je.

Nova pravila se posebno odnose na štetne hemijske supstance. Proširuje se zabrana upotrebe kancerogenih, mutagenih i hemikalija toksičnih po reprodukciju (CMR) kako bi obuhvatila i druge opasne supstance poput endokrinih disruptora.

Zabranjuje se upotreba supstanci koje izazivaju preosetljivost kože, kao i igračaka tretiranih biocidnim proizvodima (osim onih koje su namenjene da se stalno drže na otvorenom).

Biocidni proizvodi su supstance koje se koriste za kontrolu neželjenih organizama štetnih po zdravlje, životnu sredinu ili ljudske aktivnosti.

Takođe, dogovor ograničava upotrebu konzervanasa i zabranjuje upotrebu mirisnih alergena u igračkama namenjenim deci mlađoj od tri godine ili u igračkama koje deca mogu stavljati u usta.

Tekst uvodi i ograničenu zabranu namerne upotrebe PFAS-a u igračkama (uz izuzetke za komponente koje su neophodne za elektronske funkcije igračke i koje su potpuno nedostupne deci).

PFAS su tzv. večne hemikalije koje se koriste u mnogim proizvodima. Neke su klasifikovane kao kancerogene.

Uredba daje Komisiji ovlašćenje da ukloni igračke sa tržišta ako se pojave novi rizici.

Digitalni pasoš proizvoda

Poseban fokus je na igračkama koje se uvoze, uvođenjem digitalnog pasoša. On sadrži informacije o bezbednosti, a mogu da ga skeniraju carinske vlasti putem novog IT sistema. Digitalni pasoš proizvoda omogućiće lakši pristup ključnim informacijama za potrošače, carinske i nadzorne organe, bez ugrožavanja poslovne poverljivosti.

Takođe, digitalni pasoš proizvoda je usklađen sa uredbom o ekološkom dizajnu (ESPR), a upozorenja na igračkama biće jasnija i vidljivija.

Imajući u vidu potrebu da je preduzećima potrebno vreme da se prilagode novim pravilima, dogovor predviđa prelazni period od 4,5 godine kako bi industrija mogla efikasno da implementira nove zahteve.

Preliminarni dogovor treba da odobre Evropski savet i Evropski parlament.

Do sada je bezbednost igračaka regulisana Direktivom 2009/48/EC koje proizvođači moraju da poštuju bilo da se igračke prave u EU ili su uvezene.

(EUpravo zato/Europa.eu)