Centar za zdravlje dece je jedna od organizacija koja traži zabranu prodaje energetskih napitaka maloletnicima mlađim od 18 godina.
"Sve više zemalja štiti svoju decu od energetskih napitaka, i mi bismo trebali", rekao je izvršni direktor Morten Gronbek.
On je dodao da su deca pod velikim pritiskom reklama i influensera koji ih promovišu i na taj način pozivaju da piju ova štetna gazirana pića.
Nažalost, kako je istakao, upozorenja i dobre namere iz industrije pića nisu bile dovoljne.
Medicinski neželjeni efekti energetskih napitaka
Slične pozive ističu i Danski savet potrošača (Forbrugerradet Tænk) i Danska uprava za hranu (Fødevarestirelsen).
Savet potrošača nastoji da zaustavi prodaju pića sa kofeinom deci mlađoj od 16 godina.
"Danska uprava za hranu je utvrdila da energetska pića nisu pogodna za decu jer kofein može da utiče na njihov mozak i telo", rekla je Karin Brek, direktorka politike u Danskom savetu za potrošače.
Medicinska literatura povezuje upotrebu energetskih napitaka među decom, sa višim nivoima anksioznosti, stresa i suicidnih misli.
Delimično je to zbog remetilačkog dejstva kofeina i šećera na san, kao i činjenice da ovi sastojci stimulišu nervni sistem.
Prema Evropskoj agenciji za bezbednost hrane, deca i tinejdžeri su bezbedni ukoliko piju do 3 mg kofeina po kg telesne težine dnevno, dok recimo jedna konzerva popularnog napitka od 250 ml sadrži 80 mg kofeina.
Brek je izričit u naporima da dokaže štetnost uticaja konzumiranja ovih napitaka za mlade.
"Uprkos naporima da se informiše javnost i primeni oznaka upozorenja na proizvodima, ove mere nisu postigle željeni efekat", istakao je on.
Ako Danska odluči da primeni konkretnija ograničenja, sledila bi presedan koji su postavile druge zemlje, uključujući Letoniju, Litvaniju i Poljsku, koje su sve uvele starosne granice.
Velika Britanija bi takođe mogla da sledi taj primer, a Laburistička partija je najavila u predizbornoj kampanji da će zabraniti prodaju energetskih napitaka sa kofeinom mlađima od 16 godina.
Ovu meru su britanski supermarketi već uveli na dobrovoljnoj bazi.
Koliko kofeina unosimo?
Prema Evropskoj agenciji za bezbednost hrane, deca i tinejdžeri su bezbedni ukoliko piju do 3 mg kofeina po kg telesne težine dnevno, dok recimo jedna konzerva popularnog napitka od 250 ml sadrži 80 mg kofeina.
Energetska pića drugog proizvođača, takođe popularnog među mladima, sadrže 79,2 mg kofeina u pakovanju od 240 g, prema podacima američkog Ministarstva poljoprivrede.
Trenutno u Danskoj, Agencija za hranu smatra da se kofein može dodati energetskim pićima, ali samo do 32 mg na 100 ml.
Za pića sa sadržajem kofeina većim od 15 mg na 100 ml, proizvod mora biti obeležen sledećim upozorenjem:
"Visok sadržaj kofeina. Ne smeju da ga konzumiraju deca, trudnice ili dojilje".
Međutim, ova pravila obeležavanja se ne primenjuju na napitke napravljene od kafe ili čaja, kao ni na ekstrakt kafe ili ekstrakt čaja, ukoliko naziv hrane sadrži reč "kafa" ili "čaj".
Neki kritičari, s druge strane, navode da su starosne granice za energetska pića politika "države dadilje", koja ometa lične slobode.
Drugi su istakli da decu treba zaštititi od zavisnih i potencijalno štetnih sastojaka dok ne postanu dovoljno zreli da konzumiraju ove proizvode savesno i svesno nagetivnih efekata.
(M.A./EUpravo zato/Euronews.com)