Šengenski informacioni sistem (SIS) je najveći sistem za razmenu informacija za bezbednost i upravljanje granicama u Evropskoj uniji, koji pruža informacije o traženim ili nestalim licima.
Od 1995. godine, SIS nadoknađuje odsustvo graničnih kontrola u šengenskom prostoru i pokazao se kao najuspešniji alat za prekogranično praćenje bezbednosti, upravljanja granicom, imigracije, carine i policijske i pravosudne saradnje u EU i svim šengenskim zemljama. SIS je bio ključan za bezbedan povratak Kasije, devojčice koja je oteta u Poljskoj i za manje od 24 sata pronađena u Nemačkoj.
Zahvaljujući SIS-u, nadležni nacionalni organi, kao što su policija i graničari, mogu da unose i konsultuju obaveštenja o traženim osobama i objektima u jednoj zajedničkoj evropskoj bazi podataka. Ti ljudi i predmeti se zatim mogu locirati bilo gde unutar EU i šengenskog prostora tokom policijskih, graničnih ili drugih zakonitih provera.
Nakon uspeha u očuvanju bezbednosti u okviru najveće oblasti bez fizičkih granica na svetu, SIS je obnovljen 2013. godine. Uvedena je druga generacija SIS-a sa dodatnim funkcionalnostima – na primer, mogućnošću dodavanja otisaka prstiju i fotografija na upozorenja.
U martu 2023., SIS je dodatno poboljšan kako bi uključio nove kategorije upozorenja, nadograđene podatke, uključujući biometrijske podatke kao što su otisci dlanova, otisci prstiju i DNK zapisi za povezivanje sa upozorenjima za nestale osobe, kao i dodatne alate za borbu protiv međunarodnog kriminala i terorizma.
SIS je operativan u većini zemalja EU i zemalja pridruženih Šengenu (Švajcarska, Norveška, Lihtenštajn i Island).
Ovaj sistem još uvek ne koristi tehnologiju za prepoznavanje fotografija i slika lica. Komisija mora da dostavi izveštaj o dostupnosti, spremnosti i pouzdanosti takve tehnologije pre nego što ona bude postavljena. Evropski parlament će biti konsultovan o izveštaju. Kada se ova tehnologija uvede u SIS, zemlje će moći da koriste ove alate na redovnim graničnim prelazima. Nakon toga, Komisija može doneti delegirane akte kojima se utvrđuju i druge okolnosti u kojima se fotografije i slike lica mogu koristiti za identifikaciju lica.
(JA/EUpravo zato)