Evropska unija je otvorila novi konkurs pod nazivom NGI Mobifree, a namenjen je svima koji žele da razvijaju otvoren i pošten internet, koji poštuje korisnike i njihovu privatnost. Dakle – ne treba vam firma, ne morate biti programer – dovoljno je da imate dobru ideju i plan kako da je sprovedete. Čak i maloletnici mogu da prijave svoje projekte, uz saglasnost roditelja u kasnijim fazama.
Cilj ovog programa je podrška razvoju otvorenog softvera i hardvera, koji poštuju privatnost korisnika i omogućavaju im veću kontrolu nad njihovim podacima. Program se temelji na inicijativi Next Generation Internet (NGI), koja ima ambiciju da stvori sigurniji, etički i slobodan internet. Evropska komisija pruža finansijsku pomoć kroz otvorene pozive, čime podržava nezavisne istraživače i programere da razvijaju nove tehnologije koje će biti dostupne svim korisnicima.
U ovom pozivu mogu da učestvuju svi – pojedinci, startapi, nevladine organizacije, istraživačke institucije, ali i kompanije svih veličina. Prijave su otvorene do 1. juna 2025. godine, a projekti treba da budu u skladu sa vizijom NGI i usmereni ka istraživanju i razvoju. Zainteresovani treba da popune prijavu koja ne sme biti duža od dve stranice, a prijava mora biti potpuna i koncizna.
Finansijska sredstva za projekte kreću se od 5.000 do 50.000 evra, a projekti će biti ocenjivani na osnovu tehničke vrednosti, strateške važnosti za ciljeve NGI Mobifree programa i opravdanosti ulaganja. Da bi bili izabrani, projekti moraju da postignu ukupnu ocenu veću od 5,0 na skali od 7.
Ovaj poziv je otvoren za sve koji žele da doprinesu razvoju boljeg interneta, u kojem će korisnici imati veću kontrolu, a tehnologije će biti razvijene na temelju etičkih i transparentnih principa.
Za sve dodatne informacije o prijavi na NGI Mobifree otvoreni poziv, zainteresovani mogu da se obrate direktno timu fondacije NLnet putem mejla mobifree@nlnet.nl, a još otvorenih konkursa može da se potraži na sajtu EU mogućnosti. Ovaj konkurs je jedinstvena prilika za sve koji žele da razvijaju inovativne projekte, koji će imati dugoročan uticaj na tehnologije koje svakodnevno koristimo.
(EUpravo zato/EUmogućnosti.rs)