Evropska unija bi mogla da uspostavi "centar za pomorsku bezbednost" na Crnom moru kako bi suzbila aktivnosti ruske skrivene flote i zaštitila podvodnu infrastrukturu, navodi se u predlogu Evropske komisije.
Zemlje koje izlaze na Crno more, članice EU Rumunija i Bugarska, kao i Gruzija, Moldavija, Turska i Ukrajina, godinama unazad upozoravaju na štetne ruske aktivnosti u ovom strateški važnom regionu.
Brisel sada predlaže jačanje pomorskih kapaciteta kroz uspostavljanje sistema za nadgledanje "od svemira do morskog dna", kao i uvođenje ranog sistema upozorenja na pretnje, poput oštećenja podvodnih kablova. Centar za to bio bi smešten u regionu, najverovatnije u Rumuniji ili Bugarskoj, prema rečima zvaničnika EU.
Ovaj centar bi, prema nacrtu predloga, takođe imao zadatak da "podrži pregovore i nadgledanje prekida vatre" u Ukrajini i širem regionu Crnog mora.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Kaja Kalas izjavila je da bi centar omogućio razmenu informacija sa zemljama regiona, kao i sa NATO-om.
"Ali prvo, mora doći do prekida vatre", dodala je Kalas. Rani pokušaj uspostavljanja prekida vatre u Crnom moru, uz posredovanje SAD, propao je zbog ruskog odbijanja saradnje.
Turska ima presudnu ulogu
Zvaničnici EU smatraju da bi Turska, koja ima ključnu ulogu u regulisanju pomorskog saobraćaja kroz Bosfor, mogla igrati presudnu ulogu u uspehu ovakvih bezbednosnih inicijativa.
"Turska može igrati konstruktivnu ulogu u suzbijanju ruske senke flote i doprineti unapređenju pomorske bezbednosti, energetske sigurnosti i povezivanja, u skladu sa međunarodnim pravom i relevantnim konvencijama", navodi se u predlogu.
Ankara je u poslednjim mesecima nagovestila spremnost da doprinese budućim evropskim snagamaza nadgledanje prekida vatre u Ukrajini, uključujući i pomorske resurse.
Međutim, odnosi EU i Turske i dalje su zategnuti. Sporovi sa članicama Unije Grčkom i Kiprom traju, dok su pregovori o priključenju Turske zamrznuti više od decenije.
Komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je da bi strategija za Crno more mogla da "doprinese boljim odnosima sa susedima", uključujući Tursku, ali je izbegla da komentariše direktno pitanje proširenja.
(EUpravo zato)