Nemačka obaveštajna služba u petak je formalno krajnje desničarsku partiju AfD označila kao desničarsko ekstremističku grupu, što bi moglo dodatno ubrzati rasprave o mogućoj zabrani ove partije.

Agencija je saopštila da je višemesečna istraga potvrdila da partija sprovodi aktivnosti usmerene na podrivanje slobodnog demokratskog poretka u zemlji, prenosi Euractiv.

Do sada su kao desničarsko ekstremističke bile označene samo regionalne organizacije AfD-a u Tiringiji, Saksoniji i Saksoniji-Anhaltu. Na nacionalnom nivou, partija je bila tretirana kao "sumnjiv slučaj" kada je reč o desničarskom ekstremizmu.

"Ono što je ranije smatrano sumnjom, sada je u ključnim oblastima postalo izvesnost", navodi se u saopštenju agencije.

U internom izveštaju na 1.100 strana, agencija navodi da pokušaji partije da isključi određene društvene grupe iz ravnopravnog učešća u društvenom životu nisu u skladu sa Ustavom i principom ljudskog dostojanstva.

Ova procena sama po sebi ne proširuje spektar sredstava koje obaveštajne službe mogu koristiti za nadzor nad partijom, ali bi mogla dovesti do intenzivnijeg korišćenja postojećih instrumenata.

Agencija sada ima zakonsku osnovu da primeni metode nadzora – uključujući regrutaciju doušnika i sprovođenje finansijskih istraga – čim postoji sumnja u ekstremističku ideologiju. Takođe može nadzirati komunikaciju partije, ali isključivo uz prethodno odobrenje parlamenta.

Očekuje se da će AfD pravno osporiti ovu odluku pred sudom.

Moguća zabrana partije

Ova odluka dodatno podstiče sve intenzivniju debatu o tome da li bi partija trebalo da bude zabranjena – i moguće je da će sada taj proces dobiti novi zamah.

Bilo koje od četiri ustavna tela u Nemačkoj – Bundestag, Bundesrat, savezna vlada ili Savezni ustavni sud – može pokrenuti postupak zabrane političke partije.

AfD je u ovom trenutku, prema nekim anketama, najpopularnija partija u Nemačkoj, sa podrškom od oko 26 odsto. Druge ankete navode da je podrška toj partiji približno jednaka ili nešto manja nego što ima Hrišćansko-demokratska unija (CDU).

Na saveznim izborima u februaru, AfD je udvostručio broj osvojenih glasova (22%) i postao najveća opoziciona snaga u novom sazivu parlamenta.

Savezna ministarka unutrašnjih poslova, Nensi Fezer, ocenila je ovu odluku kao „jasnu i nedvosmislenu“, naglasivši da kancelarija ima „jasan zakonski mandat da deluje protiv ekstremizma i zaštiti našu demokratiju“. Istakla je i da je ceo proces vođen nepristrasno i bez političkog uticaja.

(EUpravo zato/Euractiv)