Predsednički izbori u Poljskoj će se održati u maju, a mogli bi da budu prekretnica za premijera Donalda Tuska čija je vlada imala teškoća u sprovođenju politika zbog protivljenja aktuelnog predsednika Andžeja Dude.
Od kako je svrgnula nacionalističku stranku Pravo i pravda (PiS) s vlasti pre više od godinu dana, Tuskova proevropska vlada suočava se s padom popularnosti zbog neuspeha da sprovede promene.
Duda, član PiS-a, iskoristio je predsednički veto da blokira neke inicijative koalicije.
Vlada se takođe suočava s unutrašnjim neslaganjima o raznim pitanjima poput abortusa.
Tusk i njegovi saveznici se sada nadaju da će pobeda njihovog kandidata na izborima u maju omogućiti koaliciji - koja se sastoji od premijerove centrističke Građanske koalicije, Levice i desnog centra Poljska 2050 - lakše upravljanje.
Od sedam kandidata koji se kandiduju za predsednika, ankete sugerišu da su glavni favoriti Rafal Tržaskovski, kandidat Građanske koalicije, i Karol Navrocki, istoričar koji ima podršku PiS-a.
Tržaskovski, gradonačelnik Varšave, koji je za dlaku izgubio od Dude na prethodnim predsedničkim izborima, trenutno vodi u anketama.
"Ono što je pitanje jeste kako će izgledati ostatak mandata Tuskove vlade u parlamentu i koliko dugo će ona uopšte trajati", rekao je Aleks Ščerbijak, profesor politike na Univerzitetu u Saseksu.
Preokret u igri?
Pobeda Tržaskovskog omogućila bi poljskoj vladi da sprovodi svoju agendu bez brige o predsedničkom vetu, koji je Duda mogao da koristi jer vlada nema potrebnu većinu od tri petine da ga poništi.
Međutim, neki stručnjaci smatraju da je Tuskova koalicija previše dala značaja predsedničkom vetu.
"Vlada je koristila postojanje predsedničkog veta kao izgovor. Predsednik je stavio veto na četiri zakona i uputio još četiri Ustavnom sudu, rekao je Ščerbijak.
U međuvremenu, nekoliko zakona, uključujući one koje je predložila koalicija, ipak je usvojeno.
Predsednik Duda iskoristio je veto da blokira predloge poput dostupnosti pilule za dan posle bez recepta i zvaničnog priznavanja šlezijskog kao manjinskog jezika.
U julu prošle godine, Duda je obećao da će staviti veto na svaki zakon koji bi težio liberalizaciji poljskih zakona o abortusu.
Ako Navrocki, kandidat PiS-a, pobedi u maju, mogao bi da nastavi Dudino protivljenje takvim reformama.
U intervjuu za Polsat, Navrocki je rekao da neće potpisati nijedan zakon koji bi ublažio poljske zakone o abortusu i da bi stavio veto i na zakon o legalizaciji istopolnih građanskih zajednica.
"U Poljskoj imamo dva pola", rekao je Nawrocki, dodajući da "kako ustav navodi, brak je zajednica između žene i muškarca".
S druge strane, pobeda Tržaskovskog bi mogla da podstakne koalicionu vladu da preduzme određene korake u vezi s ovim pitanjima.
Goruće teme u Poljskoj
Vlada se suočila s unutrašnjim sukobima oko najspornijih pitanja u Poljskoj, uključujući istopolne brakove i prava na abortus.
Na primer, Poljska seljačka stranka (PSL), najkonzervativniji član vladajuće koalicije, blokirala je zakon koji bi legalizovao istopolne brakove. Takođe je, zajedno s konzervativnim opozicionim strankama, glasala protiv zakona koji bi dekriminalizovao pomoć pri abortusu.
Koalicija je pretrpela unutrašnje sukobe. U oktobru je Razem (Zajedno), mala levičarska stranka, raskinula veze s vladom, tvrdeći da ne ispunjava obećanja.
Pad podrške
Iako su mnogi Poljaci dočekali novu vladu s oduševljenjem, neuspeh u ispunjavanju mnogih predizbornih obećanja izazvao je razočaranje.
Prema decembarskoj anketi objavljenoj u poljskom listu "Dziennik Gazeta Prawna", 51,4% ispitanika ima negativno mišljenje o vladi, dok 39,6% ima pozitivno.
Predstojeći izbori, zakazani za 18. maj, ključni su za političku budućnost Tuska i njegove koalicije.
(EUpravo zato/Euronews)