Odbor za pravna pitanja Evropskog parlamenta, poznat kao JURI, prolazi kroz deklaracije o imovinskim statusima svih najviših zvaničnika EU kako bi saznao ko od budućih komesara Evropske unije ima koliko imovine.

O ovome piše Politico, koji ističe da, iako niko od 26 komesara nije odgovorio na zahtev da dostavi svoj imovinski status, odnosno deklaracije, oni su uspeli da ih pribave.

Kako se navodi, nema naznaka da je neko učinio nešto nelegalno, ali neki detalji su se izdvojili tokom pregledanja deklaracija, uključujući opsežnu imovinsku portfelj grčkog kandidata, kao i sopstvene konsultantske firme slovenačkog i portugalskog kandidata.

Inače, komisija JURI ima stvarnu moć, jer može odbiti kandidata ako se utvrdi veći sukob interesa. Ali njeni članovi su imali samo tri dana pre sastanka u četvrtak da pregledaju stotine stranica deklaracija koje su dali sami komesari – u procesu koji je toliko neproziran da ima malo prostora za stvarnu proveru.

Drugi sastanak za nastavak razgovora očekuje se u naredne dve nedelje.

Na papiru, deklaracije moraju da sadrže, na primer, informacije iz protekle decenije u vezi sa prethodnim poslodavcima, detalje o udelima u kompanijama i drugoj imovini, kao i o umešanosti sa tink tank organizacijama, političkim partijama ili nevladinim organizacijama.

Izjave se odnose i na partnere i decu (ali ne i na ostale članove porodice). Pravila su prilično fleksibilna jer članovi komisije mogu odlučiti da ne popune određene odgovore ako smatraju da nema sukoba interesa.

"Ovo je ozbilkjno manjkav proces, bez transparentnosti, gde pravila onemogućavaju smisleno ispitivanje ovih deklaracija," rekao je Nikolas Ajosa, direktor agencije za transparentnost Transparency International EU.

Evo nekih zanimljivih otkrića...

Komesari vlasnici nekretnina

Apostolos Cicikostas iz Grčke ima najimpresivniji spisak nekretnina, sa četiri stranice svoje deklaracije koja detaljno opisuje njegovo delimično ili potpuno vlasništvo nad 16 stanova, 655.463 kvadrata zemlje, šest prodavnica, kao i nekoliko garaža i skladišta širom Grčke. Porodica Cicikostas jedna je od najvećih zemljoposedničkih porodica u zemlji, sa vlasništvom nad zemljom koje datira vekovima unazad, prema jednom grčkom zvaničniku, koji je tražio anonimnost kako bi govorio slobodno.

Cicikostasova portfelj uključuje i turističku industriju, što postavlja pitanja o odlukama koje bi mogao doneti, a koje bi mogle uticati na vrednost njegovih nekretnina, rekao je jedan poslanik EP, koji je imao uvid u deklaraciju, i koji je takođe tražio anonimnost. Grčki političar, koji je takođe prijavio vlasništvo nad više od 200.000 evra akcija u raznim firmama (od mlečnih proizvoda do fotonaponske energije), takođe je dobio sredstva iz Zajedničke poljoprivredne politike EU za jednu od svojih farmi u iznosu od 18.116,30 evra.

Italijan Rafaele Fito prijavio je vlasništvo nad sedam stanova, dok je imao udela u još tri. Njegova imovina, sva u Italiji, uključuje i zemljište, dve garaže i podrum. Političar iz desničarske stranke Đorđe Meloni, koji je karijeru napravio u javnom sektoru, očekuje se da će preuzeti portfelj za koheziju i reformu. Takođe je prijavio vlasništvo nad 15 procenata apoteke u Brindiziju, na jugu Italije, čija vrednost je, prema Fitu, procenjena na 150.000 evra.

Bugarska kandidatkinja za komesara, Ekaterina Zaharieva, takođe je očigledno stekla pravo bogatstvo u nekretninama. 2008. godine kupila je parcelu od 6.850 m² koja uključuje vikendicu na grčkom poluostrvu Halkidiki, kao i stan u bugarskoj prestonici Sofiji. Između 2016. i 2018. godine, Zaharieva je kupila još dve kuće i parcele u Bugarskoj.

Slovenka Marta Kos prijavila je oko milion evra na štednim računima.

Marta Kos je slovenačka kandidatkinja za evropskog komesara
Jure Makovec / AFP / Profimedia Ursula fon der Laje, predsednica Evropske komisije predložila je danas Martu Kos, slovenačku kandidatkinju za mesto komesara za proširenje

Ništa da prijave

Drugi kandidati za komesare možda takođe imaju bogatstvo, ali mnogi od njih nisu podelili detalje o svojoj imovini. Na primer, trenutni komesar Valdis Dombrovskis predao je gotovo praznu prijavu. U izjavi za Politico, Dombrovskis je rekao:

"Moje deklaracije o interesima su javne već 10 godina i potpuno su ispunjene u skladu s važećim pravilima. Za ovih 10 godina služenja kao član Evropske komisije, ne ostaje mnogo aktivnosti iz prošlosti koje bih mogao da prijavim".

Kako je istakao, svesno je odlučio da ne ulaže u akcije ili obveznice kompanija ili slične instrumente kako bi izbegao bilo kakvu percepciju mogućeg sukoba interesa, niti sam obavljao bilo kakve komercijalne aktivnosti”.

Suština je dokaz da li je političar stekao bogatstvo izvan svoje plate

Suština detaljnih prijava o imovini jeste da pokažu da li je političar stekao bogatstvo izvan svoje plate tokom mandata. Ali takođe ima cilj da osigura dobro upravljanje izbegavanjem sumnje javnosti da odluka nije doneta u opštem interesu.

Ugovori EU nalažu da članovi Komisije "mogu da se uzdrže od svake aktivnosti koja je nespojiva sa njihovim dužnostima" i stoga se suzdržavaju od bilo kakvih drugih profesionalnih aktivnosti tokom svog mandata. Da bi se to osiguralo, deklaracija o interesima treba da sadrži mnoge detalje kako bi se komesar isključio iz rada na određenim pitanjima ukoliko postoji sukob interesa. U praksi, nijedan komesar nije popunio sve rubrike u svojoj deklaraciji.

Stefan Sežurne, francuski kandidat za komesara za prosperitet i konkurentnost, bio je među onima koji su se zalagali za stvaranje regulatora na nivou EU koji bi temeljno proveravao deklaracije političara i branio transparentnost dok je bio poslanik EP iz stranke Obnova Evrope. Međutim, njegove deklaracije ne daju nikakve naznake o njegovoj finansijskoj imovini ili obavezama.

Isto važi i za slovačkog Maroša Šefčoviča, kojem je Fon der Lajen poverila zadatak da revidira transparentni registar EU — ali je i on među onima koji su dali malo detalja u svojoj deklaraciji.

Kaja Kalas iz Estonije prijavila je samo bankovne račune i štednju. Deo koji se odnosi na finansijske interese supružnika ili partnera ostavljen je prazan, uprkos kontroverzi iz 2023. godine oko vlasništva njenog muža nad akcijama u firmi povezanoj sa Rusijom. Međutim, kasnije je detaljno opisala njegove pozicije u četiri pravna lica — Tristock, Tallinn Directors Club, AS Framm i Novaria Consult.

"Kandidatu za visokog predstavnika, Kalas, nije dozvoljeno da se bavi dosijeima koji bi mogli da predstavljaju sukob interesa, uključujući pitanja o sankcijama EU prema Rusiji," rekao je zvaničnik EK, zatraživši anonimnost.

Veze privatnog i javnog sektora

Rumunka Rokana Minzatu, nominovana za izvršnu potpredsednicu veštine i kompetenciju, osnovala je konsultantsku kuću u aprilu 2021. kako bi pomogla preduzećima da pristupe fondovima EU.

Ona je prenela potpuno vlasništvo nad kompanijom u februaru 2022, neposredno pre nego što je preuzela ulogu državnog sekretara, stoji u dokumentima u koje je uvid imao Politico. Uprkos najavi obustavljanja aktivnosti od januara 2022. kompanija je imala prihod u 2023. — što Minzatu nije prijavila.

Portugalka Marija Luis Albukerki izazvala je pažnju u svojoj zemlji zbog toga kako je bez napora skakala između privatnog sektora i ključnih pozicija u vladi. Albukerki ne krije o tome u svojoj izjavi, pružajući zakonodavcima opšti opis njenog prethodnog angažmana u kompanijama.

Međutim, izostavila je sve dodatne detalje o vlasničkoj strukturi ili prihodima svoje konsultantske kuće Roundatmosphere. Ona ili njen suprug stekli su 2023. zaradu od 170.000 dolara i 132.000 dolara 2022. godine, prema finansijskim podacima koje je dala Informa.

Dobro povezani međusobno

Kristof Hansen iz Luksemburga, budući komesar za poljoprivredu, ima veze visokog profila. Njegova supruga radi kao pomoćnica u Kabinetu predsednice Evropskog parlamenta Roberte Mecole, a njegov rođak je ministar poljoprivrede Luksemburga.

Evropski komesari 0909521555.jpg
John THYS / AFP / Profimedia S leve na desno: kandidat za komesara za energetiku i stanovanje Dan Jorgensen, mandatar za prosperitet i industrijsku strategiju Stefan Sežurne i mandatar za poljoprivredu i hranu Kristof Hansen

Hansen je predsednik udruženja za uzgoj malih životinja (Union des Societes Avicoles du Grand-Duche du Lukembourg) od 2015. On je obećao da će podneti ostavku ako bude imenovan.

Tereza Ribera iz Španije, izvršna potpredsednica za čistu, pravednu i konkurentnu tranziciju, dobro je povezana u međunarodnim klimatskim krugovima. Pre i tokom svog mandata španskog ministra energetike i životne sredine, radila je sa više od 10 međunarodnih nevladinih organizacija, istraživačkih centara i agencija koje se bave klimom i životnom sredinom.

Litvanac Andrius Kubilius, komesar za odbranu i svemir, suosnivao je 2019. godine „Forum prijatelja evropske Rusije“, koji podržava opoziciju i civilno društvo u Rusiji. On je takođe član udruženja koje je veoma kritično prema Kini. Kubilijus je takođe bio član međunarodnog odbora savetnika Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) od 2016. do 2019.

Pre nego što je bila slovenački izbor za komesara, Marta Kos je radila za briselsku lobističku firmu Kreab kao viša savetnica, a takođe je posedovala sopstvenu konsultantsku kuću registrovanu u Švajcarskoj.

Iako je ranije rekla da sebe ne smatra lobistom, Kos je navela upravljačko telo evropskog fudbala UEFA kao jednog od svojih klijenata za misije „zastupanja“ 2021. na nivou UN „i njeno najrelevantnija tela“. Kos, koja bi mogla da nadgleda proces proširenja EU, nije dobrovoljno izjavila da je njen muž švajcarski „gospodin Evropa” Henri Getaz, generalni sekretar Evropskog udruženja za slobodnu trgovinu (EFTA).

(EUpravo zato/Politico)