Poslanici Evropskog parlamenta podržali su zahtev Bugarske za usvajanje evra i pristupanje evrozoni 1. januara 2026. godine. Parlament je sa 531 glasom za, 69 protiv i 79 suzdržanih usvojio izveštaj kojim potvrđuje da Bugarska ispunjava kriterijume za uvođenje evra.

Nakon konačne potvrde od strane država članica EU, Bugarska će postati 21. članica evrozone. Poslednja zemlja koja se pridružila evrozoni bila je Hrvatska 2023. godine.

Izvestilac Eva Majdel (EPP, Bugarska) izjavila je nakon glasanja da ovo glasanje šalje jasan signal da je Bugarska spremna da se pridruži evrozoni.

"Svi kriterijumi su ispunjeni, a ovaj korak predstavlja ključnu prekretnicu u pravcu pune evropske integracije za zemlju i njene građane", poručila je.

Koji su dalji koraci?

Mišljenje Evropskog parlamenta biće prosleđeno članicama evrozone koje se očekuje da danas daju konačnu saglasnost za Bugarsku.

Usvajanje evra od strane Bugarske predstavlja važan korak u procesu ekonomske i političke integracije u Evropsku uniju. Evropska unija je uspostavila evro kao zajedničku valutu za zemlje koje ispunjavaju stroge kriterijume iz Maastrichtske konvergencije, poznate i kao kriterijumi za ulazak u evrozoni. Ti kriterijumi obuhvataju stabilnost cena, zdrav nivo javnog duga i deficita, stabilnost kursa valute i konvergenciju dugoročnih kamatnih stopa.

Bugarska se pridružuje zemljama koje su već usvojile evro, čime se očekuje dodatna stabilnost i jačanje ekonomije, kao i bolja integracija u jedinstveno evropsko tržište. Do sada su zemlje poput Hrvatske (koja je pristupila evrozoni 2023.) i drugih članica uspešno prošle kroz proces, koji uključuje nadzor Evropske centralne banke (ECB) i usklađivanje nacionalnih politika sa evropskim standardima.

Proces odobrenja uključuje nekoliko ključnih koraka:

· Ispitivanje ispunjenosti ekonomsko-finansijskih kriterijuma od strane Evropske komisije i ECB.

· Dobijanje pozitivnog mišljenja Evropskog parlamenta (kao što je sada slučaj sa Bugarskom).

· Konačnu odluku donose članice evrozone na sastanku Saveta evrozone.

Zvanični kanali Evropske komisije, Evropske centralne banke i Evropskog parlamenta redovno prate i objavljuju izveštaje o stanju priprema zemalja kandidatkinja za usvajanje evra, sa ciljem da se obezbedi transparentnost i stabilnost čitavog procesa.

Ulaskom Bugarske u evrozonu očekuju se koristi kao što su smanjenje troškova transakcija, veća privredna stabilnost, privlačenje stranih investicija i veća uloga Bugarske u donošenju zajedničkih monetarnih politika evrozone.

(EUpravo zato.rs)