Evropska unija ponovo otvara vrata Zapadnom Balkanu, a predsednik Evropskog saveta Antonio Košta jasno poručuje – trenutak je da Srbija pokaže odlučnost u reformama. Dok iz Brisela stižu ohrabrujuće poruke o evropskoj perspektivi regiona, Beograd odgovara rezervisano, ali odlučno, poručujući da je svestan zadataka pred sobom.
Evropska perspektiva Srbije i zemalja Zapadnog Balkana ponovo je u fokusu Evropske unije, poručio je predsednik Evropskog saveta na početku svoje turneje po regionu. Od kada je preuzeo dužnost u decembru prošle godine, Kosta je, kako kaže, četiri puta razgovarao sa zvaničnicima iz regiona, nastojeći da ojača poverenje u proces evropskih integracija.
"Imamo pozitivan zamah za proširenje, što je signal Srbiji da to iskoristi. Ostajemo snažno posvećeni pristupanju Srbije Evropskoj uniji kao stabilne i prosperitetne zemlje. Drago mi je što sam čuo da su evropske integracije prioritet, ali sada su potrebne konkretne akcije i reforme", naglasio je na konferenciji za medije, nakon sastanka sa predsedikom Srbije.
U tom kontekstu, on je istakao da su ključni koraci za otvaranje tzv. klastera 3 – koji se odnosi na temeljna prava – sloboda medija, borba protiv korupcije i unapređenje izbornog zakonodavstva. Posebno je apostrofirao značaj dijaloga Beograda i Prištine, kao i usklađivanja sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, uključujući i jasnu osudu ruske agresije na Ukrajinu.
„Znam da su mnogi izgubili poverenje u proces, ali sam došao da vas lično uverim da je budućnost Srbije u EU. Lopta je sada na vašem terenu. Molim vas, ne gubimo vreme, jer budućnost neće čekati“, poručio je Košta.
Da je proširenje postavio kao jasan politički prioritet i lično se obavezao da će revitalizovati angažman EU prema Zapadnom Balkanu, uključujući Srbiju, potvrdili su nam i iz Evropskog saveta u intervjuu za EUpravo zato.
"EU je spremna da napravi konkretan napredak, ali dalji zamah zavisi od spremnosti Srbije da sprovede ključne reforme (posebno u oblastima vladavine prava, izborne reforme, borbe protiv korupcije i slobode medija), normalizuje odnose sa susedima i uskladi se sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU. U tom smislu, EU je spremna da pruži snažne političke signale i podršku, ali lopta je i dalje kod Srbije u dvorištu", rekli su za naš portal.
Kakav je stav zvaničnog Beograda?
Na ove poruke iz Brisela odgovorio je srpski ministar za evropske integracije, poručivši da Beograd ne gaji iluzije o brzini procesa, ali da je fokusiran na realizaciju konkretnih obaveza.
"Pristupanje Evropskoj uniji nije sprint trka", rekao je ministar za evrointegracije Nemanja Starović za naš portal i objasnio da je Srbija fokusirana na realizaciju konkretnih koraka na koje se obavezala, od izbora Saveta REM do izmena izbornog i medijskog zakonodavstva.
"To je neophodno kako bismo ispunili sve preduslove za otvaranje trećeg klastera pregovaračkih poglavlja do kraja poljskog predsedavanja Savetom EU. Naša ambicija je da do kraja godine budemo spremni i za otvaranje drugog i petog klastera, čime bismo se značajno približili kraju maratonske trke na koju proces pristupanja EU nažalost podseća", dodao je.
Tu spremnost Srbije potvrdio je i predsednik Vučić nakon sastanka sa visokim zvaničnikom EU, rekavši da su već urađene određene stvari "za koje su mnogi bili skeptični da će ih uraditi i da će uskoro i u parlamentu da završi sve ono o čemu je bilo reči".
Vučić je preneo da su razgovarali o svim važnim pitanjima, kako je rekao, ne uvek i nužno lakim za našu zemlju.
"Dakle o neophodnosti dijaloga sa Prištinom, očuvanju regionalnog mira i stabilnosti. Govorili smo, ja sam rekao da je Srbija uvek spremna za razgovore, da nikada od dijaloga nismo bežali i da smatramo da je to jedini put kako problemi mogu da se rešavaju. Takođe, govorili smo o neophodnosti sprovođenja reformi u našoj zemlji", rekao je Vučić.
Dodao je da je o tri oblasti u martu razgovarao sa predsednikom Kostom i predsednicom EK Ursulom fon der Lajen.
"Dakle, jedno je set medijskih zakona. U okviru tog seta završili smo zakon o javnom informisanju i dobili zeleno svetlo Evropske komisije. Zakon o elektronskim medijima je već dobio zeleno svetlo Evropske komisije. Na Zakon o javnim servisima postoje zaista još neke sitnice oko zaštitnika prava gledalaca, slušalaca i čitalaca i onda će on biti u potpunosti spreman za tu jednu od tri veoma važne tačke koje se tiču medijskih zakona", rekao je Vučić.
On je povodom zakona o regulatornoj agenciji i celog procesa izbora članova Saveta REM-a naveo da je konkurs počeo 8. maja i da se do 23. maja podnose kandidature nakon čega počinje izbor članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
"Treća stvar je ono za što očekujemo ili danas ili u naredna dva dana pozitivno mišljenje EU koje se tiče prihvatanja preporuka ODIHR-a vezanih za izborni zakon i za sam izborni proces, uključujući i registar glasača, registar birača", rekao je Vučić.
(EUpravo zato.rs)