Italija i dalje snažno podržava evropski put Srbije, istakao je u intervjuu za EUpravo zato ambasador Italije u Beogradu Luka Gori. U razgovoru sa njim, dotakli smo se brojnih tema koje definišu odnose dve zemlje – od ekonomske saradnje, preko ulaganja u ključne sektore poput zelene energije i tehnologije, do strateških ciljeva Italije u regionu. Ambasador Gori je govorio o tome kako Italija vidi budućnost Srbije unutar Evropske unije i šta bi još trebalo da se uradi na tom putu.

Razgovarali smo i o konkretnoj podršci koju Italija pruža Srbiji kroz različite projekte i inicijative, uključujući i ulogu koju igraju italijanske kompanije u razvoju srpske privrede. Gori je istakao kako je važno da se saradnja između dve zemlje ne zasniva samo na ekonomiji, već i na kulturi, nauci i obrazovanju, te kako se kroz takve veze jača međusobno poverenje i zajednički interes za stabilnost u regionu.

Takođe, azgovarali smo o strateškom značaju Italije za Zapadni Balkan i o tome kako se region može dalje razvijati uz podršku Evropske unije.

Privredna komora Srbije, uz podršku Ambasade Italije i Italijanske trgovinske agencije (ITA), organizovala je Poslovni forum Italija-Srbija. Koja je uloga Italije u Srbiji kada je reč o ekonomskoj saradnji?

Srbija je oduvek bila strateški politički i ekonomski partner Italije na Balkanu. Italija je treći najveći trgovinski partner Srbije (u 2024. godini ukupna bilateralna trgovina bila je 4,5 milijarde evra) i drugi najveći investitor u zemlji od 2010. godine.

U poslednje dve godine organizovali smo tri Poslovna foruma, dva Naučna foruma i jedan Forum inovacija, uz učešće stotina kompanija, mnogih univerziteta i istraživačkih centara. Promovisali smo organizaciju stotina poslovnih sastanaka i potpisivanje ugovora vrednih oko 500 miliona evra.

Istovremeno, ojačali smo ono što nazivamo "Sistema Italija" u Srbiji, otvaranjem kancelarija Cassa Depositi e Prestiti (CDP), SACE i SIMEST, koje sada deluju u Beogradu. Ove organizacije rade u sinergiji sa Ambasadom, Italijanskim institutom za kulturu, ICE (našom trgovinskom agencijom), Konfindustrijom Srbija i Komorom italijansko-srpskih privrednika. Novi akteri sada su na raspolaganju kako italijanskim, tako i srpskim kompanijama, kako bi se podstakle nove mogućnosti za dijalog i rast.

Naš cilj je da već snažnu ekonomsku vezu između naših zemalja učinimo još čvršćom, sa ciljem poboljšanja naše pozicije kao ekonomskog partnera Srbije. Pokušavamo da ojačamo saradnju u svim sektorima, posebno u onima sa najvećim tehnološkim sadržajem: zelenu tranziciju i diversifikaciju energije, agri-tech, Industriju 5.0, kao i fizičke i digitalne infrastrukture.

Italijanske kompanije u Srbiji zapošljavaju oko 50.000 ljudi. Koje su prednosti poslovanja u našoj zemlji i zašto je više od 1.000 italijanskih kompanija izabralo Srbiju za svoje investicije?

Tokom poslednjih decenija, glavni faktori koji su privukli tržište Srbije, pored geografske blizine, bili su – nizak porez, dostupnost radne snage po konkurentnim troškovima i niski proizvodni troškovi; to je podstaklo desetine italijanskih preduzetnika (i ne samo njih) da izaberu Srbiju. Međutim, Srbija se vremenom menja: iz tržišta sa velikom potrošnjom radne snage, postaje zemlja koja više zavisi od kapitala.

Luka Gori ambasador italije
Ambasador Italije u Srbiji Luka Gori Foto: Stefan Stojanovic/Stefan Stojanović

Danas, zbog svoje geografske pozicije, Srbija je stekla veći strateški značaj u sve nestabilnijem i polarizovanijem međunarodnom kontekstu (pandemija, konflikti, energetska kriza, nesigurnost u transportu, geopolitičke tenzije). Srbija bi mogla postati centar za "near-shoring" ili "friend-shoring" za mnoge evropske kompanije.

Pored toga, Beograd je sproveo efikasnu politiku slobodnih trgovinskih sporazuma (FTA), koji omogućavaju besplatan pristup tržištu od preko 2,7 milijardi potrošača. Kompanije mogu iskoristiti prilike koje nudi proizvodnja u Srbiji i izvoz bez carina na važna strana tržišta.

Koji ključni sektori privlače najviše investicija italijanskih kompanija u Srbiji i gde vidite prostor za dalji razvoj saradnje?

Italijanske kompanije su dugo prisutne u Srbiji, posebno u sektorima kao što su automobilska industrija, tekstilna industrija i bankarske i osiguravajuće usluge. Ove industrije su postavile čvrste temelje za ekonomske odnose Italije i Srbije, ali poslednjih godina Italija preusmerava pažnju ka inovativnijim i sektorima orjentisanim ka budućnosti,

Jedan od glavnih oblasti interesa je zelena tranzicija i diversifikacija energije. Italijanske kompanije sve više učestvuju u projektima obnovljivih izvora energije u Srbiji, uključujući solarne, vetroturbine i hidroelektrane, kao i rešenja za energetsku efikasnost. Ovo se poklapa sa ekološkim ciljevima Srbije i jakom ekspertizom Italije u održivim tehnologijama.

Agri-tech je još jedan obećavajući sektor u kojem Italija ostvaruje značajan napredak. Sa reputacijom Italije u oblasti poljoprivrede i proizvodnje hrane, srpske poljoprivredne kompanije mogu imati koristi od italijanskih inovacija u preciznoj poljoprivredi, pametnim sistemima za navodnjavanje i tehnologijama za agro-preradu. Ovaj sektor nudi značajan potencijal za rast, naročito s obzirom na komplementarne snage Srbije u pogledu plodne zemlje i Italije u naprednim poljoprivrednim tehnikama.

Industrija 5.0, naredna faza industrijske revolucije, takođe je područje u kojem Italija vidi ogroman potencijal. Italijanske kompanije poseduju znanje i iskustvo da podrže Srbiju u prelasku na ovaj novi industrijski model.

Takođe, fizičke i digitalne infrastrukture ostaju ključni prioriteti. Italija podržava razvoj saobraćajnih mreža Srbije, posebno železničkih i intermodalnih koridora, kao i proširenje digitalne infrastrukture kao što je saradnja u carinskim pitanjima.

Gledajući unapred, postoji značajan prostor za proširenje saradnje u svim ovim sektorima. Kombinovanjem italijanske ekspertize i Srbije u procesu modernizacije, kao i njenog puta ka EU integraciji, stvoriće se brojne prilike za obostranu korist i dugoročna partnerstva.

Kako Poslovni forum Srbija-Italija doprinosi jačanju veza između dve zemlje?

Glavni cilj Foruma, kao i prethodnih, je podsticanje saradnje između Srbije i Italije u različitim sektorima, uključujući ekonomski, naučni i kulturni. Na događaju je učestvovalo oko 400 kompanija (150 iz Italije i 250 iz Srbije), gde su imali priliku da istraže poslovne mogućnosti u obe zemlje. Organizovano je više od 300 B2B sastanaka, a za ovu ediciju uključeni su i B2G sastanci sa Sistemom Italije, Privrednom komorom Srbije i Razvojnom agencijom Srbije, kako bi se učesnicima pružio sveobuhvatan informativni paket sa obe strane.

"Tri tematske sesije, koje su se fokusirale na ključne oblasti kao što su cirkularna ekonomija i energetska tranzicija, agri-tech i Industrija 5.0, kao i fizičke i digitalne infrastrukture, pružile su vredne uvide u najnovije razvojne procese u Srbiji u ovim ključnim sektorima. Ove diskusije nisu samo ojačale postojeće veze, već su otvorile nove mogućnosti za saradnju, postavljajući temelje za dalji ekonomski rast i inovacije."

Luka Gori ambasador
Ambasador Italije u Srbiji Luka Gori Foto: Stefan Stojanovic/Stefan Stojanović

Italija veruje da bi Srbija trebalo da postane članica Evropske unije i generalno podržava naš evropski put. Koje ključne reforme Srbija mora da sprovede na svom putu ka EU članstvu?

Italija i dalje snažno podržava evropski put Srbije. Pohvaljujemo napore vlasti u Beogradu u sprovođenju važnih reformi, ali mnogo toga još treba da se uradi. Dalji rad i politička posvećenost potrebni su da se nastave i dublje sprovedu reforme, posebno u ključnim oblastima kao što su sloboda medija, vladavina prava, kao i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. Podstičemo vladu da nastavi sa naporima, jer je proširenje EU ponovo postalo prioritet u političkom programu Evropske unije.

Srbija treba da iskoristi ponovo stečeni momentum i sprovede sve neophodne korake kako bi iskoristila nove alate koje EU nudi, počevši od Plana rasta. Plan rasta može biti pravi katalizator u ovoj fazi, podržavajući postepenu integraciju, počevši od ekonomske integracije regiona u Jedinstveno tržište. Takođe, ovaj plan može obezbediti do 6 milijardi evra za Zapadni Balkan.

Italija je uverena da će Srbija moći da ispuni zahteve EU i postigne značajan napredak u procesu pristupanja. Posvećeni smo ubrzanju procesa proširenja, počevši od otvaranja Klastera 3 za Srbiju što je pre moguće.

Koja su vaša očekivanja u vezi sa proširenjem EU kada je reč o čitavom Zapadnom Balkanu?

Proširenje EU je najmoćnija geostrateška investicija za mir, sigurnost, stabilnost, razvoj i prosperitet u savremenoj istoriji. "Ponovno ujedinjenje" Balkana sa Evropom je od uzajamnog interesa za region i EU. To bi moglo obezbediti stabilnost i rast Zapadnog Balkana i jedini je izvodljiv put za rešavanje zajedničkih sigurnosnih izazova koji proizlaze iz složenog geopolitičkog scenarija (terorizam, migracije, organizovani kriminal, sajber pretnje). EU projekat nije završen bez uključivanja zemalja Zapadnog Balkana.

Kakva je uloga Italije na Balkanu i kako bi se ta uloga promenila sa pristupanjem Srbije EU?

Zapadni Balkan je oduvek imao strateški značaj za Italiju. Naša zemlja je svesna svoje odgovornosti prema regionu i radi na očuvanju njegove stabilnosti i promociji njegovog rasta. Mi smo vodeći evropski doprinosilac bezbednosti regiona kroz misije KFOR i EUFOR Althea i nameravamo da nastavimo ovaj napor sa najvećom posvećenošću.

Kao što sam ranije spomenuo, snažno podržavamo evropsku integraciju Zapadnog Balkana. U tu svrhu, zajedno sa drugim državama članicama EU, stvorili smo grupu "Prijatelja Zapadnog Balkana", koja snažno podržava proširenje EU na region i poziva na ubrzanje tog procesa. U okviru ove inicijative, 10. februara smo u Rimu organizovali ministarski sastanak kako bi se osigurao naš konkretan doprinos ubrzanju procesa proširenja.

(EUpravo zato)