"Srbija je izrazila opredeljenje da postane članca EU i da se do 2026. uskladi sa pravnim tekovinama EU, ali da ona mora da demonstrira da je zaista strateški orijentisana ka tom cilju", ovako je izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula govorio danas o našoj zemlji pred Spoljnopolitičkim odborom Evropskog parlamenta.

Fokus njegovog obraćanja bio je na analizi napretka u ispunjavanju merila za članstvo u Evropskoj uniji, a među temama su se našli i protesti posle pada nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu.

On je podsetio da je Srbija 2012. godine dobila status kandidata, a pregovore počela 2014. godine, otvorila 22 od 35 poglavlja, odnosno klastere 1 i 4, ali uprkos nekom napretku postrebno je učiniti više, posebno u oblastima vladavine prava, reformi javne uprave, normalizaciji odnosa sa Prištinom i usklađivanja sa spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije.

"Srbija je 2021. godine prihvatila revidiranu metodologiju, ali je ostvarila ograničen napredak u ispunjavanju merila za članstvo. Potrebno je primeniti preporuke posmatračke misije OEBS/ODIHR o izborima iz decembra 2023. godine, reformisati izborni okvir i rešiti nedostatke, a od ključne važnosti je obezbediti nezavisnost institucija, uključujući i Regulatorno telo za elektronske medije", predočio je Picula, koji je za sledeću nedelju najavio posetu Srbiji.

EP spreman da podrži Srbiju

Prema njegovim rečima, Evropski parlament je spreman da podrži Srbiju i restartuje neke procese u okviru postojećih instrumenata i inicijativa. Picula se osvrnuo i na studentske proteste, dodajući da osuđuje nasilne napade, zabrinutost što su neki od njih uhapšeni i pokrenuti sudski postupci.

tonino picula se obraća poslanicima evropskog parlamenta
Evropski poslanik iz Hrvatske Tonino Picula novi je izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Foto: Future Image/D Anoraganingrum / Shutterstock Editorial / Profimedia

On je osudio i navode srpskih vlasti bez dokaza da su države članice EU bile umešane u organizovanje studentskih protesta kako bi se pokrenula "obojena revolucija", dodajući da osuđuje i proterivanja državljana EU.

Picula je istakao da je ključna normalizacija odnosa sa Kosovom za napredovanje na evropskom putu, pozivajući obe strane da izbegavaju eskalaciju tenzija i poštuju sporazume postignute kroz dijalog.

Usvajanje rezolucije do proleća

Posle današnje rasprave, evropski poslanici će u narednim nedeljama moći da dostavljaju svoje amandmane, a konačni tekst bi u formi rezolucije trebalo da bude usvojen na plenarnoj sednici parlamenta u aprilu ili maju.

(EUpravo zato.rs)