Izvestilac Evropskog parlameta za Srbiju Tonino Picula posetiće Srbiju naredne nedelje, potvrđeno je za EUpravo zato, i to samo nekoliko dana nakon predstavljanja Nacrta izveštaja o napretku Srbije u evrointegracijama u 2023. i 2024 godini u koji su uključena i najnovija dešavanja u zemlji.
Prema najavi, on će u našoj zemlji boraviti od 23. do 26. februara, a iako nije objavljena agenda, izvori kažu da bi 25. februara u Skupštini Srbije Tonino Picula trebalo da održi odvojene sastanke sa poslanicima vladajuće stranke i opozicije.
Šta piše u Nacrtu?
U Nacrtu, koji će se 20. februara naći pred Komitetom EP za spoljne poslove (AFET), EP poziva na otvaranje sveobuhvatnog i transparentnog pravnog procesa o uzrocima tragedije u Novom Sadu.
Nakon rasprave koja će uslediti, zastupnici, imaju određeni vremenski rok da predlože amandmane kojim će se dopuniti izveštaj. Predloženi amandmani će biti izglasani ponovo u spoljnopolitičkom komitetu gde treba da se glasa o celokupnom, dopunjenom dokumentu. Nakon usvanjanja u spoljnopolitčkom komitetu, o izveštaju će kasnije, sredinom godine, glasati svi zastupnici EP na plenarnoj sednici, kada izveštaj dobije verziju Rezolucije EP o Srbiji. Rezolucije Evropskog parlamenta nisu pravno ni politički obavezujuće za EU institucije i države članice.
Dokument naglašava važnost slobode govora i slobode okupljanja i osuđuje napade na demonstrante i hapšenja učesnika u njima. EP poziva diplomatska predstavništva zemalja članica EU da nastave sa praćenjem sudskih postupaka.
EP podstiče Vladu Srbije da poveća transparentnost finansiranja medija i istraži i procesuira sve slučajeve govora mržnje, klevetničkih kampanja i strateških tužbi protiv novinara. U dokumentu se Srbija poziva da se proaktivno odupre dezinformacijama, istovremeno naglašavajući važnost stvaranja okvira koji bi omogućio organizacijama civilnog sektora da slobodno rade i budu angažovane u kreiranju politike.
Napominjući da je Srbija svojim strateškim ciljem proglasila članstvo u EU, EP ističe da je potrebno da zemlja ozbiljno pokaže svoju stratešku orijentaciju za pridruživanje EU i nedvosmisleno komunicira o EU. EP takođe primećuje da je postignut ograničen napredak ili nikakav napredak u ispunjavanju kriterijuma za pristupanje EU, sa posebnim nedostacima uočenim u nekim oblastima, uključujući vladavinu prava, reformu javne uprave i usklađivanje sa politikama EU.
(EUpravo zato.rs)