Dvodnevni neformalni sastanak u Budimpešti, kao i druge neformalne događaje mađarskog predsedavanja EU poslednjih dana, bojkotovalo je nekoliko država članica.

Neki od političara koji su odlučili da prisustvuju nisu želeli da komentarišu ovaj potez, dok su drugi to nazvali "pukim izražavanjem mišljenja".

„Mislim da je ovo reakcija na spoljnu političku aktivnost Mađarske koja ponekad možda nije prilagođena evropskim okvirima", rekao je Arnoldas Abramavičijus, zamenik ministra unutrašnjih poslova Litvanije.

„Neke zemlje su poslale političare nižeg ranga, neke zemlje su poslale ministre, nemojte reći da je to bojkot, već stav i mišljenje koje su izrazile države članice".

Sabrina Agresti-Rubaš, državna sekretarka za pitanja državljanstva Francuske, bila je još manje voljna da komentariše pojedinosti.

„Nemam komentara, ja sam francuski državni sekretar, predstavljam svog ministra na sastanku, gospodina Žeralda Darmanina, ovde sam samo zato što smo Evropljani", rekla je ona.

Nakon sastanka, mađarski ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter, koji je predsedavao sastankom, naglasio je da su se učesnici složili da bez saradnje, bezbednost EU ne može biti garantovana kao i da na izazove treba brže odgovoriti.

„Da bi granične provere tekle neometano, svaka država članica treba da ima sistem spreman da ispravno radi“, rekao je on i dodao da će ovo značajno poboljšati unutrašnju bezbednost.

Pinter je dodao da je uveren da će sve njegove kolege prisustvovati „redovnim” sastancima saveta ministara u Briselu i Luksemburgu.

Iako nije bez presedana da država članica bude predstavljena na sednici Saveta samo na nivou državnog sekretara, ako to postane redovna pojava, verovatno će narušiti kredibilitet Mađarskog predsedavanja EU.

Borelj optužio Orbana za nelojalnost i pridružio se "bojkotu"

Podsetimo, Žozep Borelj je u ponedeljak izrekao oštar prekor Viktoru Orbanu i njegovoj, kako je sam naziva „mirovnoj misiji", u kojoj je mađarski premijer otputovao u Moskvu i sastao se sa Vladimirom Putinom kako bi sa njim razgovarao o mogućim načinima za okončanje rata u Ukrajini.

Orbanova turneja, koja je takođe uključivala jednako kontroverzno zaustavljanje u Pekingu radi susreta sa Si Đinpingom, održana je ranije ovog meseca, što se poklopilo sa početkom šestomesečnog predsedavanja Mađarske Savetom EU, nastavlja da izaziva oštre kritike širom bloka.

„Rusija je agresor koji krši Povelju Ujedinjenih nacija, a Ukrajina žrtva, koja ostvaruje svoja osnovna prava na samoodbranu i tu nema nikakve histerije, ona samo govori istinu", rekao je Borelj posle sastanka ministara spoljnih poslova EU.

On je dodao da svaka ovakva takozvana „mirovna misija" koja ignoriše osnovne principe, na kraju krajeva, koristi samo Putinu i neće doneti mir.

Visoki predstavnik je insistirao da je Mađarska, kao država članica, obavezana članom 24.3 Ugovora o EU, koji kaže da sve zemlje moraju podržavati spoljnu politiku bloka „aktivno i bezrezervno u duhu lojalnosti i međusobne solidarnosti".

„Svaka država članica je suverena u svojoj spoljnoj politici, i to je istina. Ali ukoliko su članovi ovog kluba, moraju da se povinuju sporazumima", rekao je Borelj, dodavši da poštovanje ove obaveze „nije nešto što možete učiniti ili ne morate.

Upitan da li su Orbanovi postupci predstavljali kršenje članka, on je odgovorio:

„Za mene je jasno da ono što se dogodilo spada u domen nedostatka lojalne saradnje".

Nakon nekoliko dana rastućih spekulacija, Borelj je potvrdio da će neformalni sastanak ministara inostranih poslova, poznatih kao Gimnih, koji je prvobitno trebalo da se održi u Budimpešti krajem avgusta, umesto toga biti održan u Briselu.

Ova promena deluje da je u skladu sa "bojkotom" koji je već najavila Evropska komisija, a koji se ogleda u slanju državnih službenika, a ne komesara, na neformalne sastanke u Mađarskoj.

Formalni sastanci Saveta EU su pošteđeni ovog bojkota jer njihova organizacija ne zavisi od rotirajućeg predsedavajućeg.

Boreljje posebno osporavao tvrdnje koje su javno izneli Orban i njegov ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.

Obojica su se više puta žalili na kontinuirane isporuke oružja i municije Kijevu, omalovažavajući potez i karakterišući ga kao „proratnu politiku".

„Jedini koji je za rat i odelu je Purin", rekao je Borelj.

Tokom konferencije za novinare u ponedeljak uveče, Borelj je odbijao da upotrebi reč "bojkot" da opiše svoju odluku i insistirao je da će mađarski predstavnik ipak biti pozvan na sastanak Gimniha u Briselu.

(M.A./EUpravo zato/Euronews.com)