Bugarski parlament usvojio je izmene svog zakona o obrazovanju i na taj način zabranio LGBTK+ "propagandu" u školama. Ovaj potez su grupe za ljudska prava ocenile kao diskriminatorni.
Amandman na zakon – koji je predložila proruska stranka Vazraždane – usvojen je velikom većinom, sa 159 glasova za, 22 protiv i 12 uzdržanih.
Zakon sada zabranjuje "propagandu, promociju ili podsticanje na bilo koji način, direktno ili indirektno, u sistemu obrazovanja ideja i stavova vezanih za netradicionalnu seksualnu orijentaciju i/ili rodni identitet osim biološkog".
Mađarska je 2021. godine takođe donela sličan zakon, zabranjujući LGBTK+ "promociju" maloletnicima. Ovo su takođe uradile i Poljska i Slovačka.
Poslanici su takođe glasali za poseban tekst koji definiše "netradicionalnu seksualnu orijentaciju" kao "drugačiju od opšteprihvaćenih i utvrđenih pojmova u bugarskoj pravnoj tradiciji o emocionalnoj, romantičnoj, seksualnoj ili senzualnoj privlačnosti između osoba suprotnog pola".
Demonstranti su u kasnim popodnevnim satima izašli na ulice prestonice Sofije u znak protesta protiv usvajanja amandmana, uzvikujući "Sram vas bilo” i "Prestanite da terate ljude iz Bugarske”.
LevFem, levičarska feministička grupa koja je organizovala skup, rekla je da će amandman onemogućiti "borbu protiv uznemiravanja mladih lezbejki, gejeva, biseksualnih i transrodnih osoba u školama”.
"Lov na veštice”
Nevladina organizacija za ljudska prava Bugarski helsinški komitet (BHC) pozvala je zakonodavce da ne usvajaju izmene, rekavši da one "krše osnovna ljudska prava", uključujući ona koja su sadržana u ustavu zemlje, kao i zakonima EU i međunarodnim konvencijama.
Predlog zakona "implicitno nagoveštava lov na veštice i sankcioniše sve obrazovne napore u vezi sa LGBTK osobama u školskom obrazovanju", napisala je advokatka Denica Ljubenova iz još jedne grupe za ljudska prava, kritikujući predlog kao "diskriminatorski", piše LeMonde.
Prema nedavnom izveštaju Instituta za tržišnu ekonomiju (IME) iz Sofije, "odbacivanje i diskriminacija su ključni faktori u emigraciji LGBTK osoba".
Ova balkanska zemlja inače ne priznaje istopolne brakove.
(JA/EUpravo zato)