Istraživači sa Univerziteta Šefild Halam tvrde da su otkrili "moćno dvostruko oružje" koje bi moglo da pomogne pacijentima obolelim od raka da zadrže kosu tokom hemoterapije.

Nova metoda kombinuje hlađenje temena glave, kada pacijenti koriste hladne kape kako bi smanjili gubitak kose izazvan lekovima protiv raka, sa losionom koji sadrži antioksidanse, od kojih se neki prirodno nalaze u crvenom grožđu.

Ova metoda je pozdravljena kao "prekretnica", a naučnici su utvrdili i koja bi temperatura hlađenja temena glave bila optimalna kako bi se što efikasnije sačuvala kosa.

Tzv. hladne kape se već koriste kod nekih pacijenata koji primaju hemoterapiju kako bi se umanjio gubitak kose. One funkcionišu tako što ograničavaju protok krvi do temena, čime se smanjuje količina leka koja dolazi do folikula dlake.

Međutim, tim sa Šefild Halama je otkrio da hlađenje temena na 18 stepeni može da spreči oštećenje folikula dlake, dok 26 stepeni možda nije dovoljno, i da bi antioksidansi mogli "potpuno da transformišu efikasnost hlađenja u zaštiti od opadanja kose".

Dr Nik Georgopulos, vanredni profesor ćelijske biologije i stipendista programa "Transforming Lives" na ovom univerzitetu, rekao je da lekovi za hemoterapiju ubijaju ćelije raka koje se brzo dele, ali ne mogu da ih razlikuju od drugih ćelija u telu koje se takođe brzo dele.

"Na dnu folikula naših dlaka nalaze se upravo takve ćelije - keratinociti, koji neprekidno rastu i formiraju samu vlas", objasnio je doktor.

U okviru studije objavljene u časopisu "Frontiers in Pharmacology", folikuli dlake su izolovani sa temena i uzgajani u laboratoriji, a zatim su izloženi hemoterapiji kako bi se proučio njen uticaj.

"Pokazali smo da te ćelije umiru. Ćelije koje se brzo dele i omogućavaju rast dlake umiru zbog toksičnosti hemoterapije.
Ali ako ih ohladite, one su zaštićene. I ne samo to, već su potpuno zaštićene od umiranja. Dakle, ako se tokom rasta u laboratoriji primeni hlađenje, to može u potpunosti da spreči štetni efekat hemoterapije", navodi se.

Profesor je ipak upozorio da postoji jedno ograničenje - mora da se koristi odgovarajuća temperatura - ali je dodao da je njihovo istraživanje pokazalo da hlađenje usporava ćelije, zaustavlja deobu i tako ih štiti.

Takođe je naveo da se problemi sa temperaturom mogu nadoknaditi i lokalnom primenom antioksidanasa, poput rezveratrola (koji se nalazi u crvenom grožđu i kikirikiju), kao i dijetetskog dodatka N-acetilcisteina. Dr Georgopulos je ovu kombinaciju opisao kao "moćno dvostruko oružje".

On takođe sarađuje sa kompanijom iz Hadersfilda, koja je razvila uređaj koji cirkuliše rashladnu tečnost kroz posebno dizajniranu hlađenu kapu.

Hladna kapa se nosi pola sata pre početka hemoterapije, tokom samog tretmana, i do 90 minuta nakon što su svi lekovi primenjeni.

Istraživači sada planiraju da testiraju ovu tehniku koristeći "Paxman" uređaj, a trenutno se finalizuje izbor antioksidanasa koji će se koristiti u kombinaciji sa hlađenjem.

(EUpravo zato/Sky News)