U Evropskoj uniji je tokom 2023. godine bilo registrovano 7,7 miliona žena koje se bave naukom i inženjerstvom, što je povećanje od 381.200 u poređenju sa prethodnom godinom, prema podacima Eurostata. Njihov udeo u ukupnom broju naučnika i inženjera iznosio je 41 odsto, što je približno slično kao i u Srbiji.

Prema zvaničnoj evropskoj statistici, žene su činile 41 odsto naučne i inženjerske radne snage u svim sektorima privrede. Ovaj procenat je bio značajno viši u oblasti usluga, gde je dostigao 45,6 odsto.

U industrijskom sektoru žene su bile zastupljene u manjoj meri, sa udelom od 22,4 odsto, dok je u ostalim granama privrede ovaj procenat bio 23,9 odsto.

Razlike među državama EU bile su velike. Najveći procenat žena među naučnicima i inženjerima zabeležen je u Danskoj (50,8 odsto), Španiji (50 odsto) i Bugarskoj (49,1 odsto), dok su Letonija i Irska imale po 49 odsto. S druge strane, najmanji udeo zabeležen je u Mađarskoj (30,7 odsto), Finskoj (31,4 odsto), Italiji (34,1 odsto) i u Slovačkoj i Malti (po 34,3 odsto).

U 12 regiona širom EU žene su bile dominantne u naučnoj i inženjerskoj profesiji. Među njima su četiri španska regiona, uključujući Kanarska ostrva, gde su žene činile 59,2 odsto zaposlenih u ovim oblastima. Portugal se ističe sa dva regiona na ovoj listi, među kojima je i Madeira sa 55,8 odsto žena u nauci i inženjerstvu.

Takođe, u većinskoj grupi su i dva poljska regiona, zatim severna i jugoistočna Bugarska (54,4 odsto), Danska (50,8 odsto), jedan region u Švedskoj (51,5 odsto) i francuska Korzika (50,5 odsto).

Nasuprot tome, najmanji procenat žena u nauci i inženjerstvu zabeležen je u pojedinim regionima Mađarske. Takođe, niska zastupljenost naučnica i inženjerki primećena je u nemačkom Baden-Virtembergu (30,8 odsto), finskom Manner-Suomiju (31,4 odsto) i italijanskom regionu Sud (30,6 odsto).

Kakva je situacija u Srbiji?

Prema podacima Eurostata, udeo žena u nauci i inženjerstvu u Srbiji razlikuje se između severnog i južnog dela zemlje, ali u obe regije ostaje ispod 50 odsto. Na severu Srbije žene čine 41,6 odsto naučne i inženjerske radne snage, dok je na jugu taj udeo nešto veći i iznosi 42,1 odsto.

Hrvatska i Slovenija u poređenju sa Srbijom

Kada su u pitanju druge države bivše Jugoslavije, Hrvatska i Slovenija imaju veći udeo žena u nauci i inženjerstvu nego Srbija. U Hrvatskoj taj procenat iznosi 43,8 odsto, dok je u Sloveniji 44,5 odsto. Za Bosnu i Hercegovinu, Severnu Makedoniju i Crnu Goru podaci nisu dostupni.

(EUpravo zato/Eurostat)