Pregovori američkih i ruskih zvaničnika započeli su u Saudijskoj Arabiji kako bi se okončao rat u Ukrajini.
Sastanak u Rijadu je prvi razgovor visokih zvaničnika dve zemlje otkad je Rusija napala Ukrajinu pre skoro tačno tri godine.
Ruski šef diplomatije, Sergej Lavrov, i Putinov savetnik za spoljne poslove Jurij Ušakov sastali su se sa američkim državnim sekretarom Markom Rubiom, savetnikom za nacionalnu bezbednost Majkom Volcom i specijalnim zaslanikom Stivom Vitkofom.
Podsetimo, američki lider Donald Tramp je prošle nedelje izvestio da je telefonom razgovarao sa Putinom posle čega je najavio da će uslediti pregovori.
To je naišlo na burne reakcije Kijeva, ali i evropskih zvaničnika koji negoduju što su isključeni iz tako važnih procesa.
Ukrajinski lider, Vladimir Zelenski, rekao je da Kijev neće priznati bilo kakav mirovni sporazum koji ne uključuje njegovu zemlju.
"Ne možemo prihvatiti bilo koji dogovor koji je postignut bez nas", poručio je Zelenski dodavši da Ukrajina nije znala za sastanak u Rijadu.
Portparol Kremlja, Dmitrij Peskov, rekao je da će skup biti posvećen "pripremi mogućih pregovora o ukrajinskom pitanju".
Lavrov je istakao da će Moskva rado saslušati američke kolege, ali da "Evropi nije mesto za pregovaračkim stolom".
Dodao je i da Rusija ne namerava da ustupi teritorije Ukrajini što će verovatno biti glavna tačka sporenja zaraćenih strana.
Kijev insistira da ruske trupe moraju u potpunosti da se povuku iz područja koje su okupirale, uključujući Krim, koji je Moskva anektirala još 2014, i oblasti Donjeck i Lugansk.
Međutim, brojni lideri su istakli proteklih godina da bi Zelenski trebalo da se pomiri sa tim da ne može da vrati Krim.
Zelenski je naveo da će takođe otputovati u Saudijsku Arabiju, ali je naglasio da njegova poseta nije povezana da rusko-američkim pregovorima.
Kit Kelog, Trampov specijalni izaslanik za Ukrajinu, posetiće Kijev u četvrtak.
Nakon najava američkih diplomata da pokreću pregovore sa ruskom stranom, evropski lideri su se sastali u Parizu gde su zaključili da će nastaviti da podržavaju Ukrajinu, ali nisu uspeli da se slože oko konkretnih bezbednosnih garancija i mogućem slanju trupa.
"Kijev će onda igrati kako Moskva kaže"
"Isključivanje Evrope iz američko-ruskih pregovora znači da će Ukrajina morati da igra po tuđim, najverovatnije ruskim pravilima, što znači da je ishod već prilično određen i pre nego što se selo za pregovarači sto", smatra analitičar Metju Šmit, prenosi CNN.
Šmit, profesor saradnik specijalizovan za nacionalnu bezbednost na Univerzitetu Nju Hejven, rekao je da se poteže pitanje koji mirotvorci bi bili prihvatljivi za NATO i Rusiju.
Zelenski je prošle nedelje takođe napomenuo da bi bio raspoložen da pruži SAD pristup retkim mineralima kako bi Vašington nastavio da štiti Kijev.
Makron: Primirje ne treba da se završi kao Sporazumi iz Minska
Francuski predsednik, Emanuel Makron, u ponedeljak je razgovarao sa Trampom i Zelenskim posle čega je poručio da su Ukrajini potrebne snažne bezbednosne garancije.
"Mi želimo čvrst i dugoročan mir u Ukrajini. Kako bi se to dogodilo, Rusija mora stati sa agresijom, a onda moraju uslediti snažne i uverljive bezbednosne garancije za Ukrajince", poručio je Makron. Ukoliko se to ne dogodi, kako je dodao, prekid vatre će se završiti isto kao Sporazumi iz Minska misleći na dva dokumenta iz 2014. i 2015. koji nikada nisu zaživeli, a trebalo je da osiguraju primirje na istoku Ukrajine.
(EUpravo zato/Euronews)