Evropska unija je zvanično najavila razvoj operativnog sistema otvorenog koda, koji je namenjen javnim upravama svih država članica. Operativni sistem, pod nazivom EU OS, biće zasnovan na Linuxu, a prve test verzije bi trebalo da budu dostupne do kraja 2025. godine odabranim institucijama.
Razvoj sopstvenog OS uklapa se u širu strategiju Evropske unije, koja želi da bude tehnološki nezavisnija. Postojali su i raniji nacionalni pokušaji operativnih sistema, kao što su nemački LiMuxa i francuski GendBuntu, postavili su temelje, ali EU OS predstavlja prvi koordinisani panevropski pristup implementaciji softvera otvorenog koda u javnom sektoru.
EU OS neće biti izgrađen od nule – umesto toga, postojeće Linux distribucije prilagodiće se specifičnim potrebama vladinih agencija, škola i zdravstvenih ustanova. Projekat će koristiti Fedora Linux kao osnovu u kombinaciji sa KDE Plasma grafičkim interfejsom kako bi s eomogućilo lakše korišćenje platforme.
Finansijska održivost je jedan od glavnih motiva za ovu inicijativu. Platforme kao što je Mikrosoftov Windows zahtevaju skupe licence koje opterećuju javne budžete, a prelaskom na rešenja otvorenog koda, vlade bi mogle da uštede stotine miliona evra godišnje.
Sajber bezbednost je takođe jedna od bitnih srtavki, a operativni sistem koji kontroliše EU omogućio bi bolji nadzor i brže izdavanje bezbednosnih zakrpa.
Zajednica otvorenog koda pozdravila je inicijativu Evropske unije sa optimizmom. Međutim, neki tehnološki analitičari ostaju oprezni. Ako projekat uspe, OS EU bi mogao da postane referentna tačka za druge regione koji traže alternative zatvorenim sistemima.
Evropska komisija je već obezbedila početnih 10 miliona evra, a očekuje se dodatno finansiranje kako projekat bude napredovao.
(EUpravo zato.rs)