Nekoliko onlajn platformi pokrenulo je pravne postupke protiv naknada koje su nametnute prema Zakonu o digitalnim uslugama. Evropska komisija naplatila je najvećim pružaocima onlajn platformi u EU ukupno 58,2 miliona evra u nadzornim naknadama prošle godine, što je saopšteno u izveštaju upućenom Evropskom parlamentu i državama članicama u ponedeljak.

Naknade, koje se naplaćuju najvećim platformama sa više od 45 miliona korisnika mesečno, imaju za cilj da pokriju aktivnosti sprovođenja Zakona o digitalnim uslugama (DSA) koje obavlja Komisija u 2025. godini, kao i troškove ljudskih resursa i administracije, saopštila je izvršna vlast EU.

Naknada za svaku pojedinačnu platformu ne može biti veća od 0,05 posto njene globalne dobiti u prethodnoj finansijskoj godini.

Tri onlajn platforme, Meta, TikTok i Gugl, zajedno su podnele pet tužbi protiv nadzornih naknada koje se odnose na njihove platforme, a svi postupci su još u toku. Zakon o digitalnim uslugama, čiji je cilj povećanje transparentnosti i odgovornosti platforma u vezi sa falsifikovanim i ilegalnim sadržajem na internetu, stupio je na snagu krajem 2023. godine, ali je počeo da se primenjuje na sve platforme tek u februaru 2024. godine.

TikTok
Korisnik društvene mreže TikTok Foto: Jzsef Zoltn Varga / Alamy / Alamy / Profimedia

Od 2023. godine, Komisija je označila oko 25 platformi, među kojima su Meta, TikTok, Amazon, Šein, LinkedIn i Zalando. Tokom perioda obuhvaćenog izveštajem 2024. godine, Komisija je izdala oko 100 zahteva za informacijama najvećim platformama i pokrenula devet formalnih postupaka protiv nekoliko pružalaca usluga.

Komisija je prošle godine zaposlila 51 radnika za rad na DSA, uključujući pravne i političke službenike, data naučnike, tehnološke stručnjake, službenike za komunikacije, stručnjake za budžet i reviziju, kao i projekt menadžere.

"Postupci zapošljavanja trajali su duže nego što je bilo predviđeno, što je dovelo do niže prosečne količine ugovora na puno radno vreme nego što je bilo predviđeno", navodi se u izveštaju.

U izveštaju se takođe navodi i da naknade prikupljene u 2023. godini nisu pokrile sve troškove Komisije u vezi sa DSA tokom prošle godine, što je rezultiralo deficitom od 514.061 evra. Nijedna od istraga koje je Komisija započela u okviru DSA još nije završena.

Najnaprednija istraga odnosi se na platformu X zbog navodnog nedostatka transparentnosti i zahteva za odgovornošću, kako su pokazala preliminarna saznanja objavljena u julu prošle godine.

(EUpravo zato.rs)