Francuska nevladina organizacija identifikovala je šest vrsta plastike u flašicama popularnih pića kao što su Koka- Kola i Šveps, navodi se u izveštaju objavljenom ove nedelje.

Organizacija Agir pour l'environnment (Akt za životnu sredinu) oslanjala se na dve laboratorije koje su sprovele studije o potencijalnom prisustvu nano i mikročestica plastike u slučajevima kada se boce otvore jednom, 10 ili 20 puta.

Izveštaj je uključivao analizu plastike sa šest različitih identifikovanih polimera.

Udruženje je rezultate kvalifikovalo kao "iznenađujuće" s obzirom na to da "proizvođači deklarišu samo dva polimera u kontaktu sa napitkom: [polietilen] PE za čep i PET za flašu", navodi se u saopštenju koje je objavila organizacija.

Ovi rezultati pozivaju kompanije i francuske zdravstvene vlasti na odgovornost jer moraju da garantuju potrošačima da ih ne izlažu molekulima čiji se uticaj na zdravlje ne može isključiti", rekla je Magali Leroj koja rukovodi anketama i analizama za Agir. 

"Velika količina" nanočestica

Nakon prvog otvaranja boca pronađene su četiri mikročestice po jednom litru Koka-Kole i 4,6 mikročestica na jedan litar Švepsa.

Nakon otvaranja boca 20 puta, identifikovano je 46 mikročestica u litru Koca-Kole i 62 mikročestice za jedan litar Švepsa.

Sve identifikovane mikročestice bile su manje od 500 mikrometara (µm), a većina je bila manja od 100 µm. Većina čestica povezanih sa otvorima bila je manja od 50 µm.

„Velika količina" nanočestica je takođe pronađena u oba soka.

Njihov oblik sa nepravilnim konturama "pogoduje njihovoj interakciji sa drugim česticama, kombinujući efekte nekoliko polimera", navodi se u izveštaju, u kome se dodaje da to takođe olakšava njihov kontakt sa ljudskim ćelijama.

Nevladina organizacija je kontaktirala francuske vlasti pozivajući ih da implementiraju smernice.

"Svake godine se unese 39.000 do 52.000 mikroplastičnih čestica po osobi"

Nevladina organizacija upozorila je javnost pre dve godine kada je objavila svoju studiju o prisustvu plastičnih mikročestica u devet brendova flaširane vode koji se prodaju u Francuskoj.

Prethodna istraživanja su procenila da se godišnji unos mikroplastičnih čestica iz izvora hrane kreće od 39.000 do 52.000 po osobi svake godine.

Ovo ide do 74.000 do 121.000 čestica koje se konzumiraju po osobi godišnje ako se računaju one koje se udahnu.

Studija objavljena u januaru ove godine pronašla je stotine hiljada sićušnih komada plastike u plastičnim bocama za vodu, što je mnogo veća cifra nego što je ranije objavljeno.

Iako se potencijalne posledice izloženosti mikroplastici po zdravlje ljudi još uvek proučavaju, raste zabrinutost zbog njihovog uticaja.

(M.A./EUpravo zato/Euronews.com)