Površinske temperature Atlantskog okeana su se tokom proteklih godinu dana rekordno zagrevale, a sada se pojavio novi tren za koji naučnici još nemaju objašnjenje.
Temperature su u junu bile 1 do 3 stepena toplije, a pojedini delovi Atlantika su bili i pet stepeni topliji od proseka. To je bio već četvrti mesec zaredom kada je zabeleženo zagrevanje okeana.
Toplije vode su bile delimično rezultat klimatskih promena, izazvanih čovekom, ali i fenomenom El Ninjom koji je bio prilično jak 2023. i 2024. godine. Međutim, El Ninjo se završio, a naučnici su uočili da se Atlantik hladi.
Atlantik se hladi
Američka Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA) pokazuje da se površinske temperature Atlantskog okeana hlade iznenađujućom brzinom od maja. To znači da će El Ninjo biti zamenjen La Ninjom, vremenskim obrascem koji dozvoljava da se hladna voda popne na površinu okeana, uglavnom između septembra i novembra.
U pitanju su kompleksni sistemi koji nastaju zahvaljujući vetrovima, sunčevom zagrevanju i padavinama u tropskim regionima. Teško ih je predvideti.
Ipak, nagla promena u temperaturama na Atlantiku je zagonetna, a izgleda da niko ne zna zašto se to događa tako brzo.
"Ispitali smo moguće mehanizme i nismo još našli odgovor", rekao je Frans Filip Tušen, student na postdoktorskim studijama na Univerzitetu u Majamiju, preneo je naučni magazin "New Scientist".
Toplotni talas koji je zahvatio okeane imao je razarajući uticaj na životnu sredinu, uključujući masovno beljenje korala što može da utiče na čitav biodiverzitet.
El Ninjo i La Ninja utiču na svet mnogo više od temperature vode. Jedna studija je utvrdila da El Ninjo može da napravi štetu u bilionima dolara širom sveta, a takođe može da poveća pojavu zaraza jer se komarci, toksične alge i bakterije razmnožavaju tokom dužih vlažnih sezona.
Kako će La Ninja uticati na narednu zimu?
Prvi pogled na prognozu za zimu 2024/2025. ukazuje na uticaj slabe faze La Ninje i blažeg polarnog vrtloga.
El Ninjo donosi toplije temperature površine okeana u istočnom i centralnom Pacifiku, a La Ninja donosi hladnije temperature Tihog okeana oko ekvatora i povezana je sa poplavama i sušama.
La Ninja izvire u Tihom okeanu, pa neće uticati na vremenske obrasce u Evropi kao u SAD ili Kanadi. Ipak, može da podrazumeva sušniji trend na zapadu i više padavina u središnjim i istočnim delovima Evrope.
ECMWF se smatra jednim od najpouzdanijih modela za dugoročne prognoze. Za zimu predviđa područje visokog pritiska koje se proteže od juga Sjedinjenih Država preko Atlantika do zapadne i centralne Evrope.
Što se tiče temperaturne slike za Evropu, veći deo kontinenta će biti topliji od normale, zbog uticaja sistema visokog pritiska. Očekuje se sušnije razdoblje na zapadu Evrope, dok ostatak kontinenta može da očekuje više padavina nego što je uobičajeno.
Do februara se predviđa ispodprosečna količina snega. Nad Skandinavijom se predviđa više snežnih padavina od normalnih.
(EUpravo zato/New Scientist/Index.hr)