Geotermalna energija, kao jedan od najperspektivnijih izvora obnovljive energije, sve više dobija na značaju u energetskoj tranziciji širom sveta.

Stabilna i pouzdana, ne zavisi od vremenskih uslova i ima ogroman potencijal za grejanje urbanih sredina, naročito u regionima sa odgovarajućim geološkim karakteristikama - kakav je i Beograd, prenosi Ekapija.

Upravo tu, u saradnji sa Rudarsko-geološkim fakultetom Univerziteta u Beogradu, JKP Beogradske elektrane započele su istraživanje geotermalnih resursa na više lokacija u prestonici. Preliminarni rezultati ukazuju na postojanje značajnog potencijala, a među najperspektivnijim lokacijama su Borča, Dunav i Batajnica.

Prvi konkretan korak već je napravljen u Batajnici, gde je Vlada Srbije donela rešenje o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti u cilju izgradnje objekata za proizvodnju toplotne energije iz geotermalnih izvora. Plan obuhvata i formiranje jedinstvene građevinske parcele za rekonstrukciju postojećeg postrojenja toplane TO Batajnica. Eksproprijaciju će sprovoditi Grad Beograd, za potrebe JKP Beogradske elektrane.

Ova lokacija je posebno značajna jer je, prema ranije objavljenoj Studiji Rudarsko-geološkog fakulteta, upravo u Batajnici moguće zameniti čak 90% godišnje količine fosilnog goriva koje se trenutno koristi u toplani. To potvrđuje i naučna analiza koja je utvrdila potencijal geotermalne vode između pet i 20 megavata po jednom sistemu.

Do kraja godine prva bušotina u Batajnici

Plan je, kako kažu iz JKP Beogradske elektrane, da se već ove godine u okviru toplane Batajnica izvede istražna bušotina, koja će imati ključnu ulogu u potvrdi parametara geotermalnog kapaciteta i definisanju narednih koraka. U planu javnih nabavki za 2025. godinu predviđen je postupak izbora izvođača radova, a ukoliko dinamika procedura bude odgovarajuća, radovi bi mogli početi do kraja godine.

Svesni činjenice da su svetske zalihe fosilnih goriva ograničene i da ubrzano nestaju, Beogradske elektrane ubrzavaju primenu obnovljivih izvora energije. Jedan od najvažnijih koraka u tom pravcu, kako ističu, jeste istraživanje geotermalnih resursa na lokacijama gradskih toplana, u saradnji sa Rudarsko-geološkim fakultetom Univerziteta u Beogradu.

"Preliminarni rezultati istraživanja su pokazali da postoji značajan potencijal za upotrebu geotermalne energije u nekoliko toplana, a u narednoj fazi planirana je izgradnja istražne bušotine u kompleksu toplane Batajnica. Ova bušotina imaće ključnu ulogu u potvrdi parametara geotermalnog kapaciteta i biće osnova za definisanje narednih koraka u primeni obnovljivih izvora energije. Pored toga, namera Beogradskih elektrana jeste da omoguće ekspertima sa Rudarsko-geološkog fakulteta da obave istraživačka ispitivanja i da na taj način damo doprinos nauci", naveli su iz JKP Beogradske elektrane.

Ova istražna bušotina predstavlja ključni korak ka potvrdi zaključaka naučne studije koja ukazuje na mogućnost značajnog smanjenja upotrebe fosilnih goriva u toplani Batajnica. Po završetku ispitivanja geotermalnog izvora, biće doneta odluka o daljim fazama uvođenja geotermalne energije u postojeće postrojenje.

"U okviru plana nabavki za 2025. godinu, Beogradske elektrane planiraju sprovođenje postupka javne nabavke za izbor izvođača radova na izgradnji istražne bušotine u kompleksu toplane Batajnica. Početak radova zavisi od dinamike sprovođenja postupka i usklađenosti sa Zakonom o javnim nabavkama, a očekuje se da bi izvođač mogao biti izabran i radovi započeti tokom ove godine", navode.

Projektom nije predviđena izgradnja nove toplane u Batajnici, već rekonstrukcija postojećeg postrojenja, koja bi trebalo da obuhvati izgradnju pomoćnih objekata i modernizaciju opreme za eksploataciju geotermalne energije.

Iako je u ovom trenutku nezahvalno procenjivati visinu ulaganja u naredne faze projekta, relevantni finansijski parametri, kako navode, biće definisani u Studiji opravdanosti, koja će biti izrađena po završetku istraživanja geotermalnog izvora.

Planovi i za Borču i Dunav

Osim kompleksa u Batajnici, JKP Beogradske elektrane planiraju slične istraživačke aktivnosti na drugim perspektivnim lokacijama, uključujući Borču i Dunav, pri čemu se već prikuplja dokumentacija za postupak javne nabavke.

"Ovo istraživanje predstavlja značajan korak ka održivijoj energetskoj budućnosti Beograda, sa potencijalom da doprinese smanjenju upotrebe fosilnih goriva i razvoju geotermalne infrastrukture. Taj projekat će da doprinese široj viziji energetske nezavisnosti grada, zajedno sa izgradnjom vangradskog toplovoda Obrenovac–Novi Beograd i preuzimanjem toplotne energije iz spalionice otpada u Vinči", zaključuju iz Beogradskih elektrana.

(EUpravo zato/Ekapija)