Evropska unija na različite načina pomaže Srbiju i druge zemlje Zapadnog Balkana, a to se odnosi i na "zeleni" razvoj.
Kroz različite projekte se omogućava zelena tranzicija, a jedan od takvih poduhvata je i inicijativa EU4Green.
Kako se navodi, to je više od projekta. U pitanju je pokret koji transformiše Zapadni Balkan u mesto održivosti i inovacija.
Baveći se mnogim gorućima temama, od zagađenja do podrške zelenim zanimanjima, EU4Green popločava put ka čistijoj i zdravijoj budućnosti istovremeno gradeći zelene poslove i jačajući veze sa EU.
Inicijativa promoviše princip održivosti kada je u pitanju briga o životnoj sredini širom regiona.
Jedan od primera je podkast "Western Balkans GreenCast" koji istražuje važna pitanja životne sredine i strategije zelene tranzicije u zemljama Zapadnog Balkana i EU. Razgovara se sa stručnjacima, ispituju se studije slučaja... kako bi se slušaoci edukovali o praksama i rešenjima koja vode do zdravije planete.
Tako se prva epizoda fokusirala na očuvanje voda. Profesorka Dragana Tomašević Pilipović sa Univerziteta u Novom Sadu i Harald Loišandl Vajs, stručnjak za čišćenje vodenih resursa iz Agencije za zaštitu životne sredine Austrije, razgovarali su o zagađenju voda i zašto je važno zaštititi te resurse kako bi se osigurala održiva budućnost. Tom prilikom su razvejali i nekoliko mitova, objašnjavajući da kada je voda u pitanju, bitan je kvalitet, a ne toliko kvantitet.
Serija podkasta ima za cilj da baci svetlo na uspešne primere iz regiona i EU kako bi se i publika uključila. Predstavljanjem dostignuća kroz kampanju #WeDidIt, slavi se napredak regionalnih i lokalnih napora u sprovođenju mera i reformi Zelene agende. Na taj način se inspirišu i druge ekonomije da primene uspešne strategije.
EU4Green će i u narednoj godini nastaviti da podržava Zapadni Balkan na putovanju ka zelenijoj budućnosti uz saradnju sa relevantnim partnerima.
EU4Green pomaže regionu:
- da se okrene ka cirkularnoj ekonomiji
- da prati i smanji zagađivače u vazduhu, zemljištu i vodi
- da načini poljoprivredu mnogo održivijom i otpornijom na klimatske promene
- da očuva biodiverzitet
- da obezbedi ad hok podršku sa visokog nivoa
- da ojača praćenje Zelene agende
- da poboljša razumevanje Zelene agende kroz komunikacione aktivnosti
- da ojača zeleno obrazovanje
- da uključi civilno društvo i druge zainteresovane igrače
- da pomogne u finansiranju zelene tranzicije
(EUpravo zato/Webalkans.eu)