Još od perioda mladosti, nekada princ od Velsa, a danas kralj Engleske Čarls III, bio je aktivan po pitanju zaštite životne sredine. Zato je bilo očekivano da i u svom mandatu pokaže ovaj tip aktivizma. Za vreme prve godine njegove vladavine, britanska monarhija je uvela niz mera za borbu protiv sve veće emisije ugljenika.

Prema najnovijim izveštajima Kraljevskog domaćinstva, započeli su radovi na rekonstrukciji lampiona na gas u Bakingemskoj palati tako da rade na struju, dok su na krovove zamka Vindzor — gde su se princ Hari i Megan venčali 2018. — po prvi put postavljeni solarni paneli.

Kraljeva dva automobila marke Bentli će takođe biti modifikovana u narednoj godini tako da rade na biogorivo, navodi britanski PA Media. Kraljevsko domaćinstvo ima cilj da na kraju pređe na “skoro potpuno električnu“ flotu vozila, navodi se u izveštajima, bez navođenja tačnog datuma.

Da li biogoriva koja se koriste za vozila zaisti smanjuju emisiju ugljenika – sporno je i zavisi od mnogih faktora, uključujući njihov izvor. Neke istraživanja pokazuju da način proizvodnje biogoriva (ono nastaje konvencionalnom preradom ugljenih hidrata i biljnih ulja iz zrna ratarskih i životinjskih masnoća) može emitovati više ugljenika od vožnje automobila na benzin.

Ambiciozan plan kraljevske porodice

Prema podacima, koji pokrivaju finansijsku godinu koja se završava 31. marta, Kraljevsko domaćinstvo će takođe delimično koristiti održivo vazduhoplovno gorivo (SAF) za dva nova helikoptera. Helikopteri će omogućiti kraljevskoj porodici da obavlja svoje angažmane u “zabačenim regionima Velike Britanije koji inače nisu lako opsluživani“ drugim oblicima transporta.

SAF ima niži ugljenični otisak od fosilnih goriva jer je napravljen od otpadnih proizvoda, gde je ugljenik već bio emitovan, ili od biljaka koje apsorbuju ugljen-dioksid dok rastu.

Duga lista Čarlsovih ekoloških napora tokom godina uključuje predlog za postavljanje oko 2.000 solarnih panela na imanju Sandringem, koje je zapravo privatno imanje kralja Čarlsa..

To je ambiciozan plan, koji će, ako se sprovede, proizvesti dovoljno energije da zadovolji "trenutne i predviđene buduće potrebe za električnom energijom" kraljevske rezidencije koja se prostire na 20.000 hektara, prema predlogu koji je u aprilu podneo agent za planiranje.

Sandringem je privatna kuća četiri generacije britanskih monarha od 1862. Tu se takođe tradicionalno okuplja kraljevska porodica da proslavi Božić.

Kraljevsko domaćinstvo ima težak zadatak kada je u pitanju smanjenje zagađenja. Naime, izveštaji su pokazali da su ukupne emisije ugljen-dioksida porasle za četiri odsto u finansijskoj godini 2023-24, dostigavši 5.994 tone. To je ekvivalentno potrošnji više od 780 prosečnih domaćinstava u Americi, na primer.

Kakvo je stanje u kasi?

Nevezano za životnu sredinu, izveštaj je pokazao da je iznos koji je monarhija dobila od britanskih poreskih obveznika – poznat kao suvereni grant – 111 miliona dolar)za 2023-24, isto kao i prethodne finansijske godine. Većina ovog novca se troši na održavanje imovine kraljevske porodice i plaćanje njenog osoblja.

Prema aranžmanu iz 1760. godine, monarh predaje sav profit od onoga što poseduje kruna - koji uključuje ogromne delove imovine u centralnom Londonu, kao i morsko dno oko Engleske, Velsa i Severne Irske - vladi Ujedinjenog Kraljevstva u zamenu za suvereni grant.

(JA/EUpravo zato)