Svake godine, 4. decembra, obeležava se Dan zaštite divljih vrsta sa ciljem da se podigne svest o očuvanju i zaštiti prirode i divljih životinja. Ovaj dan takođe služi da se podigne svest i spreči prekomerni kriminal i krivolov divljih životinja, kao i da se pruži podrška ka olakšanoj primeni Zakona o ugroženim vrstama (Endangered Species Act).
Kriminal i krijumčarenje divljih životinja
Povećana stopa nezakonitih radnji u vezi sa divljim životinjama pre svega obuhvata ilegalno lovljenje i krijumčarenje životinja. Takođe, u to se ubraja i transport određenih proizvoda životinjskog porekla koje kriminalne grupe koriste kako bi ostvarile sopstveni profit. Neki od najočiglednijih primera sa kojima se danas suočavamo jesu rogovi nosoroga i slonove kljove. Ovakav kriminal predstavlja ozbiljnu pretnju po ekosistem, jer izaziva ugrožavanje ili izumiranje životinjskih vrsta.
Zbog ilegalnog lova, ove životinje su u najvećoj opasnosti od izumiranja:
- Slonovi
- Nosorozi
- Tigrovi
- Morske kornjače
- Lemuri
- Gorile
Pokušajte samo da zamislite svet u kojem ove neverovatne životinje više ne postoje. Ako se kriminal i ilegalne radnje nastave, sve ovo bi moglo da postane stvarnost. Iz tih razloga se Dan zaštite divljih vrsta fokusira na njihovo zaustavljanje.
Zakon o ugroženim vrstama
Još jedan od glavnih ciljeva je primena Zakona o ugroženim vrstama (ESA). Ovaj zakon je 1973. godine potpisao američki predsednik, Ričard Nikson, i on danas služi kao osnova koja garantuje zaštitu ugroženih biljnih i životinjskih vrsta.
Prema WWF-ovom Izveštaju o stanju planete za 2024. godinu, došlo je do velikog prosečnog pada od 73 odsto u populacijama posmatranih divljih vrsta u samo 50 godina (1970-2020). Izveštaj naglašava da će za rešavanje krize klimatskih promena i gubitka bioraznovrsnosti u narednih pet godina biti neophodni značajni zajednički napori. Zbog toga je sada važnije nego ikad podržati Zakon o ugroženim vrstama.
Kako obeležiti ovaj dan i sačuvati životinje?
Mnoge organizacije za zaštitu prirode, zoološki vrtovi i organizacije za zaštitu divljih životinja organizuju raznovrsne događaje koji se fokusiraju na zaustavljanje kriminala vezanog za divlje životinje i spašavanje ugroženih vrsta. Takođe, često se organizuju edukativni seminari i izložbe. Mnoge od njih neretko nude i popuste i besplatne ulaznice za neke od svojih ustanova i postavki.
Evo kako aktivno možete da učestvujete u očuvanju divljih vrsta širom sveta:
- Ne kupujte ilegalne proizvode od divljih životinja, poput slonovače
- Bojkotujte proizvode koji nisu održivi, kao što je palmino ulje
- Donirajte organizacijama za zaštitu prirode ili divljih životinja
- Edukujte se o ilegalnim radnjama u vezi sa ugroženim vrstama
- Saznajte više o Zakonu o ugroženim vrstama
- Gledajte dokumentarne filmove o problemima vezanim za divlje vrste i zaštitu životinja, kao što su Blackfish, Forks Over Knives i Racing Extinction.
(EUpravo zato)