Kipar je ostrvska zemlja na dodiru Evrope, Azije i Afrike.

Uvek je okupan suncem, ali izložen i jakim vetrovima. Iako je popularan i rado posećen, Kipar je i danas podeljena zemlja, a njegov glavni grad, Nikozija, jedini je podeljeni glavni grad na svetu kroz koji doslovno prolazi granica.

Grad i cela država podeljeni su na grčki i turski deo.

Jedina podeljena prestonica na svetu nalazi se u Evropskoj uniji: kroz nju prolazi dobro čuvana granica, govore se različiti jezici, plaća se u dve valute...

Nikozija se nalazi u unutrašnjosti ostrva, a lokalci ga zovu Lefkozija ili Lefkoşa.

Ipak, zaista se isplati da se malo udaljite od obale i uputite se u ovaj grad koji spaja istoriju, kulturu i nudi pogled u neuobičajeni status koji decenijama ostaje nerešen.

Podela datira iz 1974. godine, kada je turska vojska okupirala severni deo Kipra kao odgovor na državni udar koji je podržala Grčka. Zemlja je od tada podeljena na veći, međunarodno priznati južni deo nastanjen uglavnom Grcima i manji severni deo – samoproglašenu Tursku Republiku Severni Kipar. Tampon zona naziva se i Zelena linija i duga je 180 kilometara.

pogled na turski deo Nikozije.jpg
EUpravo zato/Nataša Pavlović Pogled na turski deo Nikozije

Kad je Kipar 2004. ulazio u Evropsku uniju postojala je mala nada da će se problem rešiti i zemlja ujediniti, ali se to nije dogodilo. U EU je ušla samo grčka polovina ostrva. Tamo je valuta evro, državljani EU nisu u roamingu, a većina stanovnika govori grčki. Severni deo nije međunarodno priznat, priznaje ga samo Turska.

Republika Kipar jedino priznaje ulazak u zemlju preko legalnih prelaza, a to su aerodromi u Pafosu i Larnaki. Državljani Srbije bi trebalo dobro da se raspitaju pre odlaska na Kipar ukoliko žele da posete i severni deo, jer se to može smatrati kršenjem zakona, a određene turističke ture koje vode u turski deo nisu namenjene i srpskim turistima. Ukoliko letite iz Turske, poseta severnom delu neće biti problem.

Ostali mogu granicu da pređu u Nikoziji. Ima više prelaza, ali je najpopularniji taj u Ulici Ledra, u srcu starog grada.

Muškarac sedi na klupi pored znaka Mir u Nikoziji
EUpravo zato/Nataša Pavlović 

Za ulazak u turski deo potreban je pasoš, a lire se mogu kupiti u menjačnicama.

Razlike su odmah očigledne, ne samo u jeziku, kulturi ili arhitekturi već i u svakodnevnim običajima.

Nikozija je poznata još od antičkih vremena. Grad ima dugu istoriju koja uključuje razdoblja pod vlašću Vizantije, Mlečana, Osmanskog Carstva i Britanaca. Stari grad, okružen venecijanskim zidinama iz 16. veka, jedinstven je prizor. Zidine u obliku zvezde s 11 bastiona nekad su štitile grad, a danas su simbol njegove prošlosti.

Stari grad Nikozije
EUpravo zato/Nataša Pavlović 

Ledra, glavna pešačka zona, puna je kafića, restorana i prodavnica. Od znamenitosti koje u Nikoziji ne bi trebalo propustiti ističu se Venecijanske zidine i kapija Famagusta na južnoj strani, najpoznatiji simbol grada.

Kapija Famagusta u Nikoziji
EUpravo zato/Nataša Pavlović Kapija Famagusta u Nikoziji

Kapija Famagusta je nekada služila kao glavni ulaz u grad, a danas je kulturni centar. Mogu se obići i brojni muzeji kao i toranj Šakola sa koga se pruža sjajan pogled na ceo grad.

(EUpravo zato/Putnikofer.hr)