Šarmantno ribarsko selo Someroj, na severu Norveške, dobilo je titulu arktičkih Maldiva, a zanimljivo je ne samo zbog peščanih plaža i divne plave vode.
Na ovom ostrvcetu živi oko 300 stanovnika, ali je najprometnije selo u opštini Troms.
Nedavno je zagolicalo maštu korisnika društvenih mreža zahvaljujući netaknutim pejzažima.
Jedan bloger ga je na TikToku opisao kao "arktički letnji raj".
Selo je poznato po brojnim aktivnostima u kojima se može uživati na otvorenom bilo da su to vodeni sportovi ili planinarenje.
Pošto se nalazi severno od Arktičkog kruga, sunce ne zalazi 69 dana od maja do jula. Noć traje od novembra do januara.
Iako su se meštani prvobitno bavili ribolovom, danas se dosta oslanjaju na industriju. Ipak, turisti tamo mogu osetiti kako izgleda tradicionalni život u norveškom selu.
Na ostrvu Tromsou se nalazi aerodrom, tako da znatiželjnici mogu odatle da posete i Someroj.
Svakako, ovi arktički Maldivi se vidno razlikuju od pravih - prosečna temperatura tokom najtoplijih meseci iznosi oko 14 stepeni.
"Ostrvo koje je ukinulo vreme"
Pre nekoliko godina su meštani Someroja objavili da ukidaju vremensku zonu.
"Širom sveta su ljudi pod stresom i u depresiji. U velikom broju slučajeva se to događa jer vas je časovnik zarobio. Naš cilj je da obezbedimo punu fleksibilnost, 24 sata dnevno. Ukoliko želite da kosite travu u 4 ujutru, možete to da učinite", poručio je Kjel Ove Hveding za norveški medij NRK.
Ipak, ispostavilo se da je to bila reklama za privlačenje turista.
Ideja je svakako zvučala krajnje zanimljivo - kako bi bilo da boravite u mestu u kome nije važno koliko je sati.
Pošto se u radi o selu koje nekoliko meseci provodi u mraku, a potom dan traje 69 dana, raspored dnevnih aktivnosti bi mogao da bude sasvim drugačiji.
Ispijanje kafe sa prijateljima na plaži u dva ujutru bi bila jedna sasvim normalna stvar.
Iako se radilo o reklami, profesor filozofije Truls Egil Viler sa Univerziteta nauke i tehnologije u Trondhajmu je istakao da je to bila intrigantna zamisao.
"Satovi rukovode društvom i to na specifično disciplinovan način. Pre toga ste mogli da radite koliko ste mislili da je neophodno, jeli ste kada osetite glad, a spavali biste kada se umorite. U modernom društvu se sve kontroliše u skladu sa časovnikom, od trenutka kada ustanemo", poručio je.
(EUpravo zato/Guardian/Daily Express)