Grad Užice, uz pomoć Evropske unije, kroz program EU PRO Plus, koji sprovodi UNOPS, realizuje projekat "Rekonstrukcija Vodotornja na srednjovekovnoj tvrđavi Stari grad".

U narednim danima očekuje se početak radova, koji obuhvataju potpunu rekonstrukciju Vodotornja na donjem delu užičke srednjovekovne tvrđave.

Ugovor o donaciji za realizaciju projekta potpisan je 2. novembra 2023. godine.

Ukupna vrednost projekta je 835.000 evra, od čega je 345.000 evra vrednost donacije, a 500.000 evra su sredstva obezbeđena iz budžeta grada Užica.

Projektom je planirano da se unapredi turistička infrastruktura u gradu Užicu, kroz realizaciju investicija u kulturni turizam.

Podignuta u drugoj polovini 14. veka

Tvrđava "Stari grad", nalazi se na veoma povoljnom strateškom mestu okružena strmim padinama sa tri strane, nadgledajući dolinu Đetinje. Ne zna se tačno kada je podignuta, ali se pretpostavlja da je to bilo u drugoj polovini 14. veka, kada se prvi put pominje u pouzdanim istorijskim izvorima kao posed vlastelinske porodice Vojinović.

Veruje se da je podignuta da bi se kontrolisalo kretanje na okolnim putevima i sam grad Užice.

Od 1366. do 1373. godine tvrđava je bila u posedu Nikole Altomanovića. Tvrđava je bila srpska do 1459. godine, kada su je osvojili Turci. Bila je značajna tokom austro-turskih ratova, Prvog i Drugog srpskog ustanka. Godine 1863. je tvrđava dignuta u vazduh i vojno onesposobljena. Danas je čine tri visinski različita dela: citadela na vrhu sa glavnom kulom, Srednji grad i Donji grad sa Vodotornjem. Ovakav odbrambeni sistem bio je povezan bedemima i kulama. Od srednjeg dela grada spuštaju se dva bedema, do najjužnijeg dela strme litice na obali reke Đetinje, gde se nalazi Vodotoranj, koja je u vreme opsada, omogućavala bezbedno snabdevanje grada vodom.

(JA/EUpravo zato)