Infostud je i ove godine, tokom trajanja Regionalnog sajma zapošljavanja, sproveo istraživanje sa ciljem da prikupi da prikupi stavove o tržištu rada u Srbiji i regionu.

Istraživanje je sprovedeno kroz 20 pitanja, a fokusiralo se na tri demografske grupe: zaposlene, nezaposlene i one koji se trenutno školuju. U istraživanju je učestvovalo više od 6.000 ispitanika, od kojih je skoro polovina bila iz Srbije (2.916 ispitanika).

Visina plate – ključni faktor za izbor posla

Podaci iz istraživanja pokazuju da visina plate ostaje najvažniji faktor za odabir posla u Srbiji, a za čak 66 odsto ona je presudan kriterijum.

Ipak, dobri međuljudski odnosi su i dalje izuzetno važni, jer ih kao preduslov prilikom odabira poslodavaca navodi više od polovine ispitanika (61 odsto). Na trećem mestu nalazi se mogućnost učenja i napredovanja, koja je važna za više od trećine ispitanika (37 odsto), dok radno vreme ima značaj za trećinu njih (34 odsto), a sigurnost posla za nešto više od petine (23 odsto) anketiranih.

Zanimljivo, fleksibilno radno vreme je ključni faktor prilikom zbora poslodavca za samo petinu ispitanika (22 odsto). Ovi podaci nisu specifični samo za Srbiju – isti trend se može videti i u svim zemljama regiona, gde visina plate i međuljudski odnosi zauzimaju vodeću poziciju prilikom izbora poslodavaca.

Devojka sedi za računarom sa slušalicama na glavi
MONDO/Stefan Stojanović 

Znanjem i motivacijom do posla

Kada je reč o tome šta ispitanici smatraju ključnim za dobijanje posla, trećina naših ispitanika smatra da su to znanje i veštine.

Motivacija i volja za zaposlenjem su važni za petinu ispitanika (20 odsto), dok 18 odsto ispitanika naglašava značaj radnog iskustva. Samo 3 odsto ispitanika smatra da formalno obrazovanje igra ključnu ulogu pri zapošljavanju, što ukazuje na to da tržište rada traži praktične veštine i motivaciju, a manje formalno obrazovanje.

Plata od 1000 evra dovoljna za pristojni život u Srbiji?

Kada je reč o očekivanoj zaradi, najveći broj ispitanika iz Srbije (35 odsto) očekuje zaradu između 800 i 1.000 evra. Takođe, nešto manje od trećine ispitanika (28 odsto) očekuje platu između 1.000 i 1.500 evra, dok 17 odsto smatra da bi im bilo dovoljno između 500 do 800 evra. Samo svaki deseti ispitanik (13 odsto) iz Srbije očekuje platu koja prelazi 1.500 evra.

Više od polovine radnika bi želelo novi posao u narednih godinu dana

Kada se govori o motivaciji za promenu posla, više od polovine ispitanika iz Srbije (54 odsto) kaže da bi želelo da promeni posao u narednih godinu dana. Samo 16 odsto njih ne bi menjalo posao, dok ostatak smatra da bi to učinili samo ako bi bili primorani. Polovina ispitanika se ne plaši gubitka posla, dok 22 odsto izražava da je zabrinuto da će ostati bez posla. Ove brojke ipak ukazuju na visok stepen nesigurnosti na tržištu rada.

Podaci iz istraživanja takođe pokazuju da je gotovo polovina ispitanika iz Srbije (45 odsto) ove godine ostala bez povišice, što ukazuje na to da plate često ne prate inflaciju. Samo 37 odsto je dobilo povišicu, dok je 16 odsto očekuje povišicu do kraja godine. Kada je reč o radu od kuće, više od dve trećine naših ispitanika (63 odsto) kaže da njihova radna pozicija ne dozvoljava tu opciju, dok svaki peti ispitanik (19 odsto) radi iz kancelarije iako imaju mogućnost remote rada.

Hibridni model rada koristi 12 odsto, dok samo 6 odsto ispitanika u potpunosti radi od kuće.

Žena stoji u kuhinji, ispija kafu i radi na laptopu
Jose Contreras / Alamy / Alamy / Profimedia Mali kućni aparati, koji se obično nalaze u kuhinji, mogu biti pravi 'energetski vampiri'

Strana privatna kompanija i dalje prvi izbor radnika u Srbiji

Što se tiče izbora poslodavca, najveći broj naših ispitanika bira kompanije u stranom privatnom vlasništvu (33 odsto), dok 27 odsto bira preduzetništvo, a 21 odsto bi radilo za državnu kompaniju. Samo 15 odsto ispitanika iz Srbije bi se odlučilo za privatnu kompaniju u domaćem vlasništvu. Ovaj trend pokazuje da radnici imaju poverenja u strane kompanije, ali i u mogućnost preduzetničkog rada.

Povratna informacija o ishodu konkursa potpuno izostane kod četvrtine kandidata

Na pitanje o tome da li dobijaju povratnu informaciju od poslodavca nakon konkurisanja na posao, gotovo polovina ispitanika iz Srbije (46 odsto) kaže da retko dobija povratnu informaciju, a svaki četvrti ispitanik (24 odsto) skoro nikad. Samo 3 odsto ispitanika je reklo da uvek dobije povratne informacije. Zanimljivo je da polovina ispitanika kaže da će izbegavati da se prijave ponovo na oglas u kompaniji koja ne daje odgovore, dok svaki šesti ispitanik (17 odsto) tvrdi da će negativno komentarisati takvu kompaniju pred prijateljima i porodicom.

Mladi do posla preko prakse i honorarnog rada

Među ispitanicima koji se i dalje školuju, najviše njih (38 odsto) smatra da će pronaći posao u roku od tri meseca nakon završetka školovanja, dok svaki peti veruje da će im potraga trajati do šest meseci. Kada je reč o sticanju iskustva, 70 odsto mladih je spremno da se zaposli kroz praksu, dok 46 odsto njih bi obavljalo honorarni rad, a gotovo jedna petina bi volontiralo kako bi stekli potrebno radno iskustvo.

Bolja plata i životni uslovi ključni za odlazak u inostranstvo

Na pitanje da li bi bili spremni da se preselili za poslom, 46 odsto ispitanika iz Srbije kaže da to ne bi učinili, dok više od četvrtine (28 odsto) njih bi se preselili u neku od evropskih zemalja, 14 odsto u zemlje regiona, a 11 odsto bi išli van Evrope. Razlozi za iseljavanje su bolja plata (74 odsto), bolji životni uslovi (63 odsto) i bolji uslovi rada (57 odsto).

(EUpravo zato/Infostud)