EU i Moldavija postigle su sporazum o reviziji i ažuriranju trgovinskih uslova u okviru Duboke i sveobuhvatne zone slobodne trgovine (DCFTA). Ovo predstavlja važan korak ka izgradnji stabilnog, dugoročnog i uravnoteženog trgovinskog odnosa, posebno dok Moldavija napreduje na svom putu ka članstvu u EU.
Ažurirani sporazum ima za cilj da podrži evropske ambicije Moldavije, istovremeno vodeći računa o interesima Evropske unije, slično kao i drugi trgovinski sporazumi.
Iako većina moldavskog izvoza već ima pristup bez carina u okviru postojećeg Sporazuma o pridruživanju EU i Moldavije, revidirani uslovi nude dodatne mogućnosti za obe strane, uzimajući u obzir osetljivost određenih poljoprivrednih sektora.
EU se saglasila da poveća pristup moldavskom poljoprivrednom izvozu koji još nije liberalizovan:
· Šljive, stolno grožđe, jabuke i trešnje: Tarifne kvote biće povećane kako bi odražavale nedavne trgovačke obime i integraciju Moldavije u ekonomiju EU. One će omogućiti veći izvoz, dok će takođe osigurati da moldavski izvoznici mogu nastaviti da izvoze bar iste količine kao što su to činili pod autonomnim trgovinskim merama (ATM).
· Sok od grožđa, paradajz i beli luk: Uvoz ovih proizvoda biće oslobođen carina (osim specifičnog dela sistema ulaznih cena za paradajz).
Sa svoje strane, Moldavija se saglasila da poboljša pristup određenim poljoprivrednim proizvodima iz EU. Kvote će biti povećane za svinjetinu i perad, a biće ponuđene i nove tarifne kvote za smrznuto meso bez kostiju, mleko i puter.
Novi pristup tržištu za moldavske proizvode uslovljen je postepenim usklađivanjem Moldavije sa relevantnim proizvodnim standardima EU, kao što je upotreba pesticida. Ovaj pristup je u skladu sa logikom pristupnog procesa Moldavije EU i usvajanja pravnog okvira EU.
Obe strane će imati mogućnost da aktiviraju mehanizam zaštite koji omogućava preduzimanje odgovarajućih mera u slučaju da uvoz izazove negativne posledice po bilo koju stranu. U slučaju EU, procena moguće štete može se izvršiti na nivou jedne ili više država članica.
Sporazum uključuje reviziju planiranu za 2027. godinu. Ona će uzeti u obzir napredak Moldavije ka članstvu u EU, stepen integracije njenog tržišta sa EU, koliko su iskorišćene dogovorene trgovinske kvote, kao i kako su se razvili kapaciteti proizvodnje i uvoza. Takođe će uzeti u obzir interese i osetljivosti obe strane.
Dogovor je postignut, koji su dalji koraci?
Države članice i Evropski parlament biće u narednim danima obavešteni o detaljima sporazuma. Pod uslovom završne pravne revizije sporazuma, EU i Moldavija će nastaviti sa svojim postupcima za formalno usvajanje revidiranog DCFTA.
Sa strane EU, Komisija će u narednim danima doneti predlog odluke Savetu o odobravanju sporazuma. Sporazum će potom biti formalno usvojen od strane Komiteta za pridruživanje EU i Moldavije. Kako autonomne trgovinske mere (ATM) ističu danas (24. jula 2025), a dok revidirani DCFTA ne stupi na snagu, trgovina će se nastaviti po važećim uslovima trenutnog DCFTA.
EU i Moldavija potpisale su Sporazum o pridruživanju u junu 2014. godine, a sporazum je u punoj primeni od jula 2016. Duboka i sveobuhvatna zona slobodne trgovine predstavlja sastavni deo tog sporazuma. Ona omogućava pristup bez carina za većinu moldavskih proizvoda, smanjuje tarife koje evropske firme plaćaju pri izvozu u Moldaviju i čini carinske procedure efikasnijim. Pored toga, sporazum dodatno olakšava trgovinu postepenim približavanjem moldavskog zakonodavstva, pravila i procedura, uključujući standarde, onima u EU.
Dana 25. jula 2022, EU je uvela autonomne trgovinske mere (ATM) radi podrške moldavskoj ekonomiji, koju je pogodio rat Rusije protiv Ukrajine. Konflikt je poremetio tradicionalne izvozne pravce Moldavije, od kojih su mnogi zavisili od tranzita kroz Ukrajinu. ATM su dva puta produžavani i istekli su 24. jula 2025.
ATM su pomogli Moldaviji da preusmeri svoju trgovinu prema EU pružajući praktičnu podršku. Kao rezultat, moldavski izvoz u EU je porastao sa 1,8 milijardi evra u 2021. na 2,2 milijarde evra u 2024.
Komisija je dosledno nastojala da se postigne dogovor o dugoročnoj recipročnoj liberalizaciji tarifa sa Moldavijom, obezbeđujući nesmetan prelaz na novi okvir u kojem su svi trgovinski aranžmani integrisani u obnovljeni režim DCFTA.
(EUpravo zato.rs)