Vlasti španske Asturije su pokrenule jedinstveni projekat pretvaranja starog rudnika u opštini Lavijana u prvi podzemni staklenik u toj zemlji.

Kao deo programa "Agroalnext", koji se finansira iz regionalnih sredstava i evropskih fondova, projekat nastoji da postavi temelje buduće poljoprivrede - zelene, digitalne i otporne na klimatske promene.

Objekte je posetio Borja Sančez, tamošnji ministar nauke, industrije i zapošljavanja. Na toj lokaciji se testiraju usevi uzgajani na supstratu pod energetski efikasnom LED rasvetom.

Pilot-ispitivanje sprovodi se u tunelu La Raja (La Raya) u jami Kario, a koristi se za uzgoj različitih vrsta biljaka: klica za kulinarsku upotrebu, aromatičnog bilja, lisnatog povrća, vasabija, graška, gljiva i salikornije (morske špargle) - biljke koja se prilagođava ekstremnim uslovima.

Cilj je otkriti koje se vrste mogu prilagoditi podzemnom okruženju, omogućujući tako novi, održivi i energetski efikasan oblik uzgoja.

Projekat je sprovela Regionalna služba za istraživanje i razvoj poljoprivredno-prehrambenih proizvoda (Serida) u okviru inovacionog centra Kario uz podršku rudarske kompanije "Hunosa", vlasnika rudnika.

Kompanija "Cantábrica Agricultura Urbana", specijalizovana za uzgoj u zatvorenom prostoru korišćenjem vertikalnih poljoprivrednih sistema, koji mogu da recikliraju vodu i rade bez izlaganja sunčevoj svetlosti, bila je zadužena za tehnički razvoj projekta.

Projekat promoviše Poljoprivredu 4.0 kao buduću ekonomsku mogućnost za bivše rudarske regione u toj pokrajini. Rezultati eksperimentalne faze poslužiće kao osnova za istraživanje budućih staklenika u podzemnim objektima, koji će moći da koriste vodu i energiju iz starih eksploatacija kako bi bili održivi i samoodrživi.

"Ovakva inicijativa ključna je za davanje nove, inovativne i tehnološke namene starim rudnicima. Ovaj podzemni staklenik predstavlja snažan korak prema poljoprivredi budućnosti. Projekat spaja nauku, tehnologiju i održivost sa ciljem desezonalizacije useva i promovisanja proizvodnih modela koji nam pomažu u suočavanju sa klimatskim promenama i razvojnim izazovima u pojedinim regijama" istakao je Sančez tokom posete.

Podzemna poljoprivreda

Uzgoj u podzemnim prostorima, poput rudnika ili bunkera, već je prisutan u zemljama poput Ujedinjenog Kraljevstva, Italije i Finske, a u Španiji se prvi put bivši rudnici koriste u tu svrhu. Podzemna poljoprivreda donosi brojne prednosti: stabilnu temperaturu i vlažnost, manju potrošnju energije i mogućnost celogodišnje žetve.

Projekat rudarske poljoprivrede usklađuje svoje ciljeve sa evropskom strategijom "Od polja do stola“ i sa pristupom "One Health“ Svetske zdravstvene organizacije (WHO) koji ima za cilj da održivo uravnoteži i optimizuje zdravlje ljudi, životinja i ekosistema.

(EUpravo zato/Agroklub)