Evropska komisija je objavila preporuku kojom se pozivaju zemlje članice Evropske unije da proveravaju ulaganja svojih preduzeća u osetljive poslove izvan evrobloka.

Preporuka se odnosi na tri tehnološke oblasti od strateškog značaja, kao i na najveći rizik – čipove, veštačku inteligenciju i kvantne tehnologije – i poziva države članice da procene rizike po ekonomsku bezbednost koji potencijalno proističu iz takvih transakcija.

Ova revizija "spoljnih" investicija će doneti odluku o tome da li su potrebne dalje akcije – na nivou EU i/ili na nacionalnom nivou – za rešavanje bilo kakvih identifikovanih rizika. Krajnji cilj Komisije je da spreči da one EU negativno utiču na ekonomsku bezbednost Unije tako što će obezbediti da ključne tehnologije i znanje ne padnu u pogrešne ruke.

Preporuka o izlaznim investicijama se zasniva na Beloj knjizi i naknadnim javnim konsultacijama, što je potvrdilo potrebu za procenom potencijalnih rizika po bezbednost EU u vezi sa izlaznim investicijama. Ona čini deo Strategije ekonomske bezbednosti EU, u tandemu sa tekućim radom na skriningu ulaznih direktnih stranih investicija, između ostalog.

Kao što je navedeno u Strategiji, efikasna akcija EU po pitanjima ekonomske bezbednosti takođe zavisi od saradnje i koordinacije sa trećim zemljama.

Ovaj pregled će trajati 15 meseci i trebalo bi da obuhvati i tekuće i prošle transakcije, do 1. januara 2021.

Nadovezujući se na rad Komisije eksperata za izlazne investicije, Preporuka daje smernice državama članicama o tome kako da identifikuju i procene potencijalne rizike koje predstavljaju ove transakcije.

Od država članica se traži da dostave izveštaj o napretku do 15. jula 2025. i sveobuhvatan izveštaj o njihovoj primeni ove preporuke i svim rizicima identifikovanim do 30. juna 2026. godine.

(EUpravo zato)