Carine na uvoz u Sjedinjene Američke Države (SAD) koje je najavio novoizabrani američki predsednik Donald Tramp, najviše će od članica Evropske unije pogoditi Češku i Irsku, pa će 2027. smanjiti BDP Češke za 3,5 odsto, odnosno 11,61 milijardu evra, a svako domaćinstva će gubiti 3.700 evra godišnje, piše češki dnevnik Mlada fronta Dnes.

List polazi od nedavnog izveštaja Konfederacije danske industrije po kome bi uvođenje carina od 10 odsto na uvoz u SAD, a 60 odsto na uvoz robe i usluga iz Kine, značilo za EU za 2,5 odsto manji rast BDP-a i gubitak 1,7 miliona radnih mesta.

Ako u prvoj godini svog mandata Tramp uvede takve carine, a EU reaguje takođe carinama na uvoz iz SAD, 2027. godine će BDP EU biti za 391 milijardu evra manji, zaposlenost bi se smanjila za 0,7 odsto što znači gubitak 1,7 miliona radnih mesta.

Zaposlenost u EU bi trebalo da se po tim računicama vrati na sadašnji nivo 2029. godine, ali BDP će i tada biti za 1,7 odsto manji nego bez carina.

Carinski rat i turbulencije u međunarodnoj trgovini pogodiće i same SAD, ne samo zbog uzvratnih carina u svetu i poskupljenja roba za američkog potrošača, već između ostalog i stoga što bi uvođenje carina globalno teralo preduzeća da sele proizvodnju tamo gde to ekonomski nije optimalno.

Ovo je razlog

Danski izveštaj procenjuje da će u EU najviše biti pogođene Irska zbog njenih veza sa SAD i Češka zbog otvorene eksportne male privrede i zavisnosti od Kine, premda posredno preko Nemačke.

U Češkoj od 11 miliona stanovnika bi Trampove carine donele 2027. godine gubitak 55.000 radnih mesta i 3.700 evra godišnje manjih prihoda za prosečno četvoročlano domaćinstvo, što će paradoksalno morati da rešava najverovatnije buduća populistička češka vlada koja je navijala da se Donald Tramp vrati u Belu kuću.

Bivši češki predsednik Miloš Zeman i bivši premijer Andrej Babiš, koji ima izglede da se u jesen naredne godine vrati na vlast, pozdravili su Trampovu pobedu ne samo zbog bliskosti sa njim u shvatanju funkcionisanja demokratije već i u nadi da će doneti Češkoj ekonomski boljitak. Oni očekuju i da se neće sprovoditi Zeleni dogovor i skupe mere koje bi zbog ambicioznih klimatskih ciljeva moralo da uvode i češka privreda.

(EUpravo zato/JA/Kurir)