Holandski proizvođači kanabisa dočekali su sa oduševljenjem najavu proširenja vladinog plana za legalizaciju prodaje kanabisa, što bi moglo da donese značajne promene na tržištu.
Ovaj korak predstavlja pomak ka regulisanju i kontrolisanju tržišta marihuane, dok istovremeno otvara nove mogućnosti za legalne proizvođače u zemlji.
Iako je proizvodnja kanabisa i dalje ilegalna, u 10 opština u Holandiji biće dozvoljena prodaja marihuane u kanabis prodavnicama, poznatim kao "coffeeshops“, od 10 licenciranih proizvođača.
Holandija je proširila vladinu inicijativu koja omogućava legalnu prodaju kanabisa.
"Kanabis se ovde legalno prodavao 50 godina, ali proizvodnja nikada nije bila legalna. Napokon je došlo vreme da se okonča ova luda i neobjašnjiva situacija i da to postane legalni, profesionalni sektor“, rekao je Rik Beker, komercijalni direktor kompanije Hollandse Hoogtes, jednog od regulisanih proizvođača.
Oko 80 coffeeshopova učestvuje u ovom eksperimentu, u kojem se nadaju da će na kraju rešiti dugogodišnju pravnu anomaliju - u Holandiji možete kupiti i prodati male količine marihuane bez straha od tužbe, ali komercijalna proizvodnja i dalje ostaje ilegalna.
Bakerova kompanija u Bemelu, blizu nemačke granice, ne razlikuje se od okolnih staklenika u kojima se proizvode paradajz i paprike.
Njegova kompanija proizvodi 200 kilograma marihuane nedeljno i jedan je od najvećih proizvođača u ovom eksperimentu.
Holandija, pionir u dekriminalizaciji marihuane još od 1970-ih, postala je sve konzervativnija.
Amsterdam, koji je dugo bio magnet za pušače marihuane, u poslednjim godinama zatvara coffeeshopove i zabranjuje pušenje marihuane na nekim od kaldrmisanih ulica koje čine njegov istorijski centar.
Zagovarači legalizacije proizvodnje kanabisa godinama se bore za legalizaciju, ističući sigurnost proizvoda kao i zabrinutost zbog kriminala.
Benjamin Selma, glavni proizvođač u kompaniji Hollandse Hoogtes, koji je radio u proizvodnji kanabisa u Kaliforniji više od decenije, rekao je da je kontrola kvaliteta kanabisa izuzetno visoka.
"Mi radimo kompletno testiranje mikrobiološke, kanabinoide, terpene, kao i tetove na kvasac i anaerobne bakterije, te teške metale. Dakle, sve je vrlo, vrlo kontrolisano", rekao je on.
Kompanija, koja ne koristi pesticide i strogo reguliše uslove za uzgoj, takođe pazi na zaštitu životne sredine.
Proizvodni objekat dobija energiju od solarnih panela i koristi biorazgradivu ambalažu.
"Ovo je takođe odlična prilika da se vidi kako funkcioniše saradnja unutar zatvorene mreže između legalnih proizvođača, vlasnika coffeeshopova i svih drugih relevantnih aktera", rekao je Paul Depla, gradonačelnik Breda, kada je prva faza projekta započeta 2023. godine.
Eksperiment "zapravo predstavlja politički kompromis", prema rečima Derika Bergmana, predsednika Saveza za ukidanje zabrane kanabisa.
Plan datira još iz 2017. godine, kada su hrišćanske političke stranke i stranke koje se zalažu za legalizaciju dogovorile testnu fazu nakon što je predlog zakona o dekriminalizaciji proizvodnje propao.
Vlada će proceniti rezultate eksperimenta nakon četiri godine.
"Istraživački tim, koji je pod savetovanjem nezavisnog komiteta za vođenje i evaluaciju, proučava uticaj kontrolisanog lanca snabdevanja kanabisom na kriminal, sigurnost i javno zdravlje", saopštila je vlada.
Selma je rekao da je srećan što može da radi bez straha od krivičnog gonjenja.
"Prošao sam kroz neka loša iskustva i ne znam da li sam ikada verovao da ću biti ovoliko slobodan", kazao je on.
Coffeeshopovi koji učestvuju u ovoj inicijativi nalaze se u Almereu, Arnhemu, Bredi, Groningenu, Herlenu, Helevoetsluisu, Mastrihtu, Nimegenu, Tilburgu i Zaanstadu.
(M.A./EUpravo zato/euronews.com)