Prema podacima Ministarstva zdravlja, ukupan broj umrlih u Andaluziji od virusa Zapadnog Nila porastao je na pet, a procenjuje se da je zaraženo još 10 osoba.

Zarazni komarci pronađeni su u gradovima u blizini reke Gvadalkivir, uključujući Korija del Rio.

Ranije ovog meseca, stanovnici Sevilje su protestovali, pozivajući vladu da preduzme efikasnije mere za zaustavljanje infekcije.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, 80 odsto zaraženih ostaje asimptomatski, a retkost je da bolest pređe u teži oblik.

Organizacija kaže da su pojedinci stariji od 50 godina i oni sa oslabljenim imunološkim sistemom u najvećem riziku.

Šta je infekcija virusom zapadnog Nila (VZN)?


Infekcija VZN (West Nil virus) je infekcija koju prenose neke vrste zaraženih komaraca. Virus može da zarazi ljude, ptice, komarce, konje i mnoge druge sisare. Virus zapadnog Nila prvi put je izolovan i identifikovan u oblasti Zapadni Nil u Ugandi 1937. godine i po njoj je i dobio ime. Zahvaljujući velikoj invazivnosti vrsta komaraca koji ga prenose ova bolest danas nije isključivo tropska infekcija već se porast slučajeva beleži iz godine u godinu i u oblastima sa umerenom kontinentalnom klimom koja je prisutna u većini Evrope.

Stručnjaci preporučuju stanovnicima pogođenih područja da se zaštite od ujeda komaraca upotrebom repelenta za insekte, da nose košulje i pantalone dugih rukava i ostaju u zatvorenom prostoru tokom perioda sumraka i zore kada je aktivnost komaraca najveća.

Kako se prenosi bolest?

Inače, osnovni način prenosa bolesti izazvane virusom zapadnog Nila je ubod zaraženog komarca.

Određene vrste komaraca se zaraze prilikom sisanja krvi zaraženih ptica ili sisara najčešće konja, koji su, kao i čovek slučajni domaćini.

Virus je do sada izolovan kod 43 vrste komaraca, a najviše kod roda Culex ali i kod Aedes aegypti, Aedes albopictus, Anopheles-a i drugih.

Transfuzije krvi, transplantacije izuzetno su redak put prenošenja, dok direktnog prenošenja bolesti sa čoveka, na čoveka nema.

Simptomi

Približno 80% zaraženih osoba nema nikakve simptome.

Do 20% zaraženih osoba razvije groznicu dok se teška klinička slika, sa zahvatanjem centralnog nervnog sistema i upalom moždanih ovojnica (meningitis) ili samoga tkiva mozga (encefalitis) javlja kod manje od 1% inficiranih.

I u Srbiji ima zaraženih

U Srbiji je do 26. avgusta rеgistrоvаnо 20 slučајеvа оbоlеvаnjа оd grоznicе Zаpаdnоg Nilа, saopšteno je 27. avgusta iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut".

"Оd ukupnоg brоја оbоlеlih 14 оsоbа је muškоg pоlа, dоk su šеst žеnskоg. Prоsеčnа stаrоst оbоlеlih је 58,1 gоdinа", navodi Institut "Batut".

Prema saopštenju Batuta, u sеzоni nаdzоrа 2024. gоdinе, dо 21. avgusta u držаvаmа Еvrоpsке uniје i Еvrоpsке еkоnоmsке zајеdnicе priјаvljеn је 201 slučај оbоlеvаnjа оd grоznicе Zаpаdnоg Nilа.

(M.A./EUpravo zato)