Vest o smrti Španjolke Marije Branjas Morere, koja je rođena u SAD 1907. godine i proživela dve pandemije i dva svetska rata, potvrdila je njena porodica.
Ona je umrla u 117. godini.
„Marija Branjas nas je napustila. Umrla je kako je htela: u snu, mirno i bez bola", napisala je njena porodica na njenom nalogu na Iksu.
„Uvek ćemo je pamtiti po savetima i ljubaznosti", stoji u objavi porodice.
Branjas, koja je živela poslednje dve decenije u staračkom domu Santa Marija del Tura u gradu Olotu na severoistoku Španije, rekla je u jednom postu da se oseća slabo.
„Vreme je blizu. Ne plačite, ne volim suze. I iznad svega, ne patite zbog mene. Gde god da odem, biću srećna", napisala je ona u objavi na svom nalogu, koji vodi njena porodica.
Ginisova knjiga rekorda zvanično je priznala Mariju za najstariju osobu na svetu u januaru 2023. godine nakon smrti francuske časne sestre Lusil Rendon, koja je preminula sa 118 godina.
Najstarija živa osoba sada je Japanac Tomiko Itooka, koji je rođen 23. maja 1908. i ima 116 godina.
Branjas, koja je preživela grip 1918. godine, prvi i drugi svetski rat i građanski rat u Španiji, razbolela se tokom pandemije 2020. godine, samo nekoliko nedelja nakon svog 113. rođendana.
Ona je tada bila izolovana u svojoj sobi u porodičnoj kući, ali se potpuno oporavila.
Njena najmlađa ćerka, Rosa Moret, jednom je pripisala dugovečnost svoje majke genetici.
"Ona nikada nije otišla u bolnicu, nikada nije slomila nijednu kost, dobro je, nema bolova", kazala je Moret regionalnoj katalonskoj televiziji prošle godine.
Branjas je za veb stranicu Ginisove knjige rekorda rekla da veruje da njena dugovečnost proizilazi iz „reda, mira, dobre veze sa porodicom i prijateljima, kontakta sa prirodom, emocionalne stabilnosti, života bez brige, bez žaljenja, puno pozitivnosti i držanja podalje od toksičnih ljudi".
„Mislim da je dugovečnost takođe i sreća", rekla je Branjas, koja je koristila uređaj za pretvaranje glasa u tekst da bi se izrazila kasnijem perioda života.
Rođena je u San Francisku 4. marta 1907, ubrzo nakon što se njena porodica preselila u SAD iz Meksika. Nakon što je provela i određeno vreme u Teksasu i Nju Orleansu, porodica se vratila u svoju rodnu Španiju 1915. godine za vreme Prvog svetskog rata, što im je prilično zakomplikovalo putovanje preko Atlantika.
Prelazak je obeležila tragedija jer je njen otac pred kraj putovanja preminuo od tuberkuloze, a njegov kovčeg bačen u more.
Branjas i njena majka su se nastanile u Barseloni.
Godine 1931, pet godina pre početka građanskog rata u Španiji 1936-1939, udala se za doktora. Par je živeo zajedno četiri decenije sve dok joj muž nije preminuo u 72. godini.
Imali su troje dece, od kojih je jedno umrlo, 11 unučadi i mnogo praunučadi.
Manel Esteler, deo tima istraživača sa Univerziteta u Barseloni koji je proučavao DNK Branjasove da bi utvrdio uzroke njene dugovečnosti, rekao je za dnevne španske novine ABC u oktobru 2023. da je iznenađen njenim dobrim zdravljem.
„Njen um je potpuno lucidan. Sa impresivnom jasnoćom seća se epizoda iz perioda kada je imala samo četiri godine, a nema kardiovaskularno oboljenje koje je uobičajeno kod starijih osoba. Jedino gde ima problema su pokretljivost i sluh. To je neverovatno", rekao je profesor genetike.
Najstarija potvrđena osoba koja je ikada živela bila je Žan Luis Kalment, Francuskinja koja je umrla 1997. godine, sa 122 godine i 164 dana.
(M.A./EUpravo zato/theguardian.com)