Evropska komisija je predložila izmene zakona tako da države članice mogu migrante koji nemaju pravo na azil u Evropskoj uniji deportovati u treće zemlje s kojima nemaju nikakve veze, a što žestoko kritikuju organizacije za zaštitu ljudskih prava.

"Revidirani koncept sigurne treće zemlje je još jedan alat koji pomaže državama članicama da efikasnije obrađuju zahteve za azil, uz potpuno poštovanje vrednosti i temeljnih prava EU-a", izjavio je poverenik za unutrašnje poslove i migracije Magnus Bruner.

Status sigurne treće zemlje omogućava državama članicama da odbace zahtev za azilom ako podnosilac može dobiti efikasnu zaštitu u zemlji koja se smatra sigurnom.

Žalbe ne bi zaustavile deportaciju

Prema sadašnjim pravilima, da bi se taj koncept mogao primeniti potrebno je dokazati da postoji neka veza između podnosioca zahteva i sigurne treće zemlje, recimo da ima rodbinu u toj zemlji ili da je radio ili studirao u njoj.

Izvršno telo unije sada predlaže da utvrđivanje te veze ne bude obvezno, što bi ubrzalo vraćanje migranata.

Takođe predlaže da se tranzit kroz treću zemlju kroz koju je migrant došao u EU može smatrati dovoljnom vezom da se primijeni koncept sigurne treće zemlje.

U slučajevima kada se ne može utvrditi veza ili tranzit, koncept se može primeniti kada postoji dogovor s trećom zemljom.

EK predlaže i da žalbe koje se temelje na konceptu sigurne treće zemlje ne zaustavljaju automatski deportaciju.

"Ciničan pokušaj izbegavanja odgovornosti"

Prema pravu Evropske unije, treće zemlje mogu se smatrati sigurnim kada ispunjavaju niz uslova, kao što su zaštita od nasilnog vraćanja tražioca azila u zemlju u kojoj bi mogla biti izvrgnuta progonu, da ne postoji stvarni rizik od ozbiljne štete i pretnji životu i slobodi zbog rase, vere, nacionalnosti, pripadnosti društvenoj grupi ili političkog mišljenja.

Predlog Komisije je žestoko kritikovao Amnesti Internešonal, nevladina organizacija za zaštitu ljudskih prava, ocenjujući da je reč o "ciničnom pokušaju" smanjivanja prava azilanata.

"Dopuštanjem državama članicama EU da prisilno šalju osobe koje traže azil u zemlje s kojima nemaju nikakvu vezu, bez mogućnosti žalbe, ciničan su pokušaj smanjivanja prava azilanata i izbegavanja odgovornosti za zaštitu izbeglica", rekla je Olivia Sandberg Diez, portparolka Amnesti Internešonala za migracije i azil.

(M.A./EUpravo zato/index.hr)