Legendarna grupa Blek Sabat (Black Sabbath) je potekla iz Birmingema, pa se grad naširoko smatra mestom rođenja hevi metal muzike.

Upravo zbog svog bogatog muzičkog nasleđa smatra se da bi Birmingem trebalo da dobije posebno priznanje.

Pored Sabata, uticajni bendovi poput Judas Priest i Electric Light Orchestra (ELO) dodatno učvršćuju mesto ovog grada u istoriji roka.

Otkako je hiljade ljudi prisustvovalo poslednjem koncertu Ozija Ozborna i Sabata, sve su glasniji zahtevi da se lokacija njihovog prvog nastupa uvrsti u kulturno nasleđe.

Da li bi istorijski značaj Birmingema, u pogledu hevi metal, trebalo da postane deo njegove zvanične turističke ponude, istraživao je BBC.

Birmingem je proteklih nedelja bio u centru pažnje zbog poslednjeg spektakularnog nastupa Black Sabata 5. jula, kojem je prisustvovalo 40.000 fanova na stadionu Vila Park. Ispostaviće se da je to bio i oproštaj od Ozija Ozborna koji je preminuo petnaestak dana kasnije. Ozborn je preminuo u 76. godini ostavivši neizbrisiv trag u istoriji rok i metal muzike.

Svaki put kada neki veliki bend ili muzičar nastupa u vašem gradu, ulice su pune fanova dok je bilo kakav smeštaj vrlo teško naći.

Tako je bilo i u Birmingemu početkom jula. Tokom boravka u gradu, brojni fanovi su posećivali poznata rokerska mesta, poput paba Kraun (Crown), na čijoj fasadi se nalaze slike članova benda. Sabat, koji se ranije zvao "Earth", održao je svoj prvi nastup u Henriz Bluzhausu (Henry's Blueshouse), koji se nalazio na spratu pomenutog paba.

Novinarka Kirsti Bosli je izjavila da grad ima dovoljno rokenrol suvenira da može da se osmisli poseban muzej.

"Džim Simpson je i dalje u Birmingemu, i dalje vodi 'Henry's Blueshouse' i još uvek ima kancelariju u Broad Stritu, punu kutija sa suvenirima, flajerima, člancima i novinama – sve je spremno", rekla je ona.

ozi ozborn 1984.jpg
Ozi Ozborn 1984. godine Foto: Go My Media / Shutterstock.com

Pab je sagrađen 1881. godine. ali je zatvoren 2014. kada ga je kupila japanska razvojna kompanija. Planovi za renoviranje su propali prošle godine kada je gradsko veće povuklo ponudu za kredit.

Iz Veća su za BBC saopštili da prepoznaju kulturni značaj ulice Stejšn (Station Street).

"Posvećeni smo saradnji sa partnerima kako bismo obezbedili da svaki budući razvoj odražava identitet Birmingema i podržava inkluzivan rast. Veće takođe želi da uveri građane da ozbiljno shvatamo svoju ulogu u zaštiti gradskog nasleđa, te će svaki predlog biti pažljivo razmotren, kako bi se postigao balans između napretka i očuvanja", izjavila je odbornica Sajma Suleman.

Govoreći za BBC Radio WM, gradonačelnik Zapadnog Midlendsa Ričard Parker rekao je da bi voleo da se ulica Stejšn očuva, ali da je neophodno "obezbediti finansijski održivo rešenje".

Aktivisti pokreta "Spasimo Ulicu Stejšn"su poručili su da pab treba da bude mesto "(ne)svetog hodočašća".

"Grad je na poklon dobio najznačajniju umetničku ulicu u Velikoj Britaniji. A većina lokala je zatvorena. Zapuštena. U opasnosti. Kraun posebno treba da bude mesto (ne)svetog hodočašća za svakog obožavaoca Sabata, metalca, ska fana, pankera i folkera iz celog sveta – prikazujući najbolju muziku, pivo, hranu i kreativnost Birmingema", napomenuli su.

Ceo svet je gledao Blek Sabat

Tom Morelo iz benda Rage Against The Machine bio je muzički direktor događaja posvećenog Sabatu.

Kako je naveo, ceo svet je gledao kada se originalna postava benda prvi put sastala posle 20 godina.

"To nisu pratili samo fanovi hevi metala. Blek Sabat je bend koji je izmislio hevi metal muziku, i bend koji toliko znači mnogima od nas. Njihov DNK je svuda. To su stvari koje su nastale u vašem gradu. Stvari koje su potekle od Blek Sabata i Ozija Ozborna", istakao je Morelo.

Govoreći o crnom prestolu na kome je Ozi sedeo tokom nastupa, rekao je: "Ne znam šta se s njim desilo, ali nadam se da će jednog dana biti u muzeju Sabata i Ozija Ozborna u Birmingemu, tamo gde mu je i mesto, odmah na ulazu".

"Apsolutni centar muzike"

Robin Kempbel iz grupe UB40 rekao je za BBC Radio WM da smatra da Birmingem nije dobio priznanje koje zaslužuje zbog muzike koja je tu nastajala tokom godina.

"On je bio apsolutni centar muzike, svih vrsta i žanrova, od hevi metala i roka, do regea, ali i pop grupa - toliko muzike je poteklo iz Birmingema", objasnio je.

Veza između Blek Sabata i Birmingema često se poredi sa onom između Bitlsa i Liverpula.

Kris Kenon, koji vodi turističke ture u Liverpulu, rekao je da muzičko nasleđe tog grada podržava više od 2.300 radnih mesta.

Pozivajući se na istraživanje Univerziteta u Liverpulu iz 2016. godine, naveo je da nasleđe Bitlsa godišnje donese 82 miliona funti gradu.

"Posedujemo prilično bogato muzičko nasleđe, isto kao i Birmingem", rekao je.

Na pitanje da li bi Birmingem mogao da razvije sličnu ekonomiju muzičkog turizma, odgovorio je da je Liverpul to uglavnom postigao bez pomoći gradskih vlasti i da je većina ponude, povezana sa Bitlsima, u privatnom vlasništvu.

"Bilo je potrebno 30-40 godina da se turizam povezan sa Bitlsima razvije. Kad je sve počelo, niko nije bio zainteresovan, ali danas predstavlja ogroman uspeh", zaključio je.

(EUpravo zato/BBC)