26. Guitar art Festival ili Gitarski festival je jedan od najznačajnijih događaja u Beogradu koji se ove godine održava 26. put od 14. do 18. maja 2025.

Program festivala posvećen je gitari, kroz koncerte u najrazličitijim žanrovima i sastavima. Pored toga, festival svojoj publici predstavlja različita predavanja, takmičenja, promocije i izložbe. 

Guitar art festival 2025
Guitar art festival 2025 Foto: EUpravo zato/Milena Antonijević

Zvanično će biti otvoren večeras, ugostiće najistaknutije gitariste sveta, kako establirane tako i nove, a 70 gostiju iz 15 zemalja napraviće i ovog maja gitarsku predstonicu od Beograda.

Festival večeras otvara najbolji gypsy jazz sastav Rosenberg u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine.

Nakon tri rasprodata koncerta Stohelo, Noni i Nuše osnivači legendarnog Trija Rosenberg dolaze u Beograd u proširenom sastavu sa pevačem Džonijem i novom gitarskom zvezdom Mozesom Rosenbergom. Ovog puta publici će predstaviti novi projekat i aktuelni album LA FAMILIA. 

Drugi dan festival 15. maj rezervisan je za tri koncert klasične muzike u sali Beogradske filharmonije.

Toni Harda, mladi japanski gitarista održaće prvi koncert, zatim poznati italijanski klasični gitarista Carlo Marchione nastupa u okviru drugog koncerta večeri, a velika završnica večeri je Koncert posvećen srpskoj savremenoj muzici za gitaru. Koncertom klasične muzike, Roginjski - Spajić Duo počinje i treći dan festivala.

Koncertom Timotej Kosovinaca & Gitarskog orkestara Ljudmila Rusa u sali Beogradske filharmonije počinje četvrti dan festivala koji je posvećen klasičnoj muzici. Drugi koncert večeri je rezervisan za poljskog gitaristu Macin Dylla, a po prvi put u Beogradu koncert će održati i Romanina Guitar Trio.

Tokom pet festivalskih dana održaće se čak 12 koncerata klasične, džez, etno i rok muzike na više lokacija u Beogradu.

Najbolja tambura sveta, Branko Bako Jovanović nastupa 16. maja na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu.

Biće to prilika da publika premijerno čuje numere sa novog albuma "Neumorne žice".

Inače, Bako je sarađivao sa mnogim domaćim i svetskim zvezdama i ostvario umetničke saradnje među kojima se posebno izdvajaju - Stohelo Rosenberg, Miroslav Tadić, Orkestar RTS-a , Brass Band Marka Markovića, Gipsy rhapsody bend Perice Vasića i mnogi drugi.

Danas su novinarima u Evropskoj kući u Beogradu predstavljeni program i učesnici Guitar art festivala. Prisutnima su se obratili učesnici festivalskog programa: članovi porodice Rosenberg, Branko Bako Jovanović, Karlo Markione, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji,Plamena Halačeva, kao i predstavnici više ambasada koje podržavaju festival.

Plamena Halačeva sa učesnicima i organizatorima
Plamena Halačeva sa učesnicima i organizatorima Foto: EUpravo zato/Milena Antonijević

"Kultura Srbije važan deo kulturnog evropskog prostora"

Halačeva je istakla da je da je važno da znamo koliko umetnost može da nas poveže i inspiriše.

"Delegacija EU u Srbiji podržava ovaj festival već duži niz godina, a festival, osim što nudi kvalitetan muzički program, gradi mostove sa evropskom i svetskom kulturnom scenom. Posebno cenimo edukativnu misiju festivala - podršku mladim umetnicima i generacijama koje dolaze. EU u Srbiji podržava mnogo festivala i kulturnih inicijativa u Srbiji, kao što je naš najveći program Kreativna Evropa, ali i mnogi drugi", kazala je Halačeva.

Ona je dodala da je kultura Srbije važan deo kulturnog evropskog prostora.

"Evropa jeste naša zajednička kuća u kojoj vekovima živimo zajedno, a upravo kroz ovakve festivale slavimo vrednosti koje nas spajaju, nadahnjuju i doprinose međusobnom razumevanju", zaključila je ona

"Svirao sam i po 8 sati dnevno"

Bila je ovo prilika da porazgovaramo sa prvom tamburom sveta, Brankom Bakom Jovanovićem.

Na pitanje novinara - kako je biti prva tambura sveta, Bako odgovara skromno i priča nam kako je sve počelo.

"Znate kako... Počeo sam da sviram tamburu sa 13 godina. Ljubav prema tamburi sam nasledio od strica, jer se u mojoj porodici svi bave muzikom, a većina su tamburaši. Od tada sam svakodnevno vežbao, nekad i po osam sati dnevno. Kasnije sam počeo da se prijavljujem na svetska takmičenja. Sve je krenulo u Deronjama, Starčevu, Silbašu, Novom Sadu, a zatim su usledili nastupi u Austriji, Portugalu (Portimao), Rusiji (Rostov), Japanu (Osaka), Nemačkoj (Trossingen), Italiji... Pre dve godine sam dobio nagradu za životno delo, a prošle godine priznanje za estradnog umetnika Srbije. Iskreno, više ni sam ne mogu svega da se setim, bilo je mnogo toga", kaže nam Bako.

"Zvuk novog doba"

Njegov umetnički izraz spaja tradicionalnu muziku sa sveremnom internacionalnom u jedinstven i prepoznatljiv stil. Evo i kako mu to polazi za rukom.

"Uvek težim da pomerim granice kada je tambura u pitanju. Tambura se tradicionalno vezuje za određeni repertoar, ali ja pokušavam da stvorim novi zvuk. Čak se i moj album zove Zvuk novog doba. Volim da istražujem, da kombinujem različite muzičke stilove i pravce na tamburi.

Njegove brojne nastupe sa oduševljenjem su slušali ljubitelji tambure, a Bako nas je na brojnim mestima u svetu predstavljao i povezivao sa svetom.

Branko Bako Jovanović sa kolegama učesnicima festivala
Branko Bako Jovanović sa kolegama učesnicima festivala Foto: EUpravo zato/Milena Antonijević

"Nastupao sam na brojnim mestima. Pre tri nedelje bio sam specijalan gost na Nacionalnom radiju Bugarske u Sofiji, gde sam izveo dve svoje kompozicije. Aranžmane je radio njihov poznati dirigent Dimitar Hristov. Dan kasnije imao sam koncert u Amsterdamu, zatim smo putovali za Banjaluku, gde sam sa svojim ansamblom održao koncert pod nazivom Veče tambure. Nakon toga usledila je promocija albuma u Beogradu. Bilo je to predivnih desetak dana turneje. Takođe, imao sam čast da nastupam i sa Džipsi Kingsima u Tuluzu, i to tri godine zaredom. Nedavno sam, 27. aprila, svirao na festivalu Willkommen in Zigan, koji se održava u Francuskoj. Tamo sam započeo i novi projekat sa poznatim francuskim gitaristom Sebastijanom Ženovom. On i ja smo spojili stilove - on svira na svoj način, ja na moj, i napravili smo novu, zanimljivu muzičku fuziju", kaže nam Bako.

Da li je muzika univerzalni jezik koji svi razumeju?

Muzika je apsolutno univerzalni jezik, navodi Bako.

"Radim i klasične obrade na svoj način, sviram i Đanga, i muziku iz Španije, Grčke, Italije... Trudim se da koncerti uvek budu raznovrsni - sa više aranžmana i stilova, kako publici ne bi bilo monotono. Uvek želim da ljudi odu sa koncerta ispunjeni i oduševljeni, što se nadam da će biti slučaj i na ovom Guitar art festivalu", najavljuje naš sagovornik.

Podstaknuti rezultatatima prošlogodišnjeg Koncerta za rekord na Trgu Republike koji je okupio 1.000 gitarista, festival je ustanovio svoju novu aktivnost Beogradski gitarski dan - (BGD) Belgrade Gitar Day. Ovogodišnji BGD će se održati u nedelju 18. maja na Kalemegdanu na Platou Pobednik u okviru završnog programa Guitar Art Festivala.

Organizatori pozivaju sve one koji imaju gitaru i "znaju da odsviraju po neki akord" da dođu i zasviraju uz poznate muzičare, poput balkanske mega zvezde - Vlatka Stefanovskog.

(M.A./EUpravo zato)